Helikobakter pylori ile infecte olan duodenal ülserli hastalarda tedavi öncesi ve sonrasında alkolün serum gastrin ve pepsinojen I salınımı üzerine etkileri
Effect of alcohol on serum gastrin and pepsinogen I levels in duodenal ulcer patients infected with helicobacter pylori
- Tez No: 60078
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
6. ÖZET Helikobakter pylori ile infekte olan kronik duodenal ülserli hastalarda, alkolün yemek ile uyarılmış gastrin ve pepsinojen I salınımına etkisini araştırmak amacı ile, üst gastrointestinal endoskopide kronik duodenal ülser saptanmış, kültür, sitoloji ve clo-test ile H. pylori gösterilmiş olan 20 hasta çalışmaya alındı. 10 hastaya standart test yemeği ile birlikte %50 sulandırılmış 100 cc. rakı (20% alkol) verilirken 10 hastaya ise kontrol içeceği olarak meyve suyu (360 cc. üzüm suyu) verilerek, 0, 15, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180. dakikalarda serum gastrin ve pepsinojen düzeylerini tayin etmek için kan alındı. Test içeceği olarak alkol verilen grupta ayrıca serum alkol düzeyleri çalışıldı. Daha sonra hastalara 20 gün süre ile omeprazol, claritromisin ve amoksisilinden oluşan H. pylori eradikasyon tedavisi uygulandı. Tedavi bitimini takip eden ortalama 7. günde tekrar üst gastro intestinal endoskopi ve H. pylori tayini yapıldıktan sonra yukarıda belirtilen testler tekrar uygulanarak şu parametreler değerlendirildi. a) Standart test yemeği ile birlikte, test içeceği olarak gerek alkol gerek meyve suyu verilmiş olan hastalarda, test yemeği ve test içecekleri ile uyarılmış gastrin ve pepsinojen I düzeylerinin (15, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180. dakika) bazal (açlık ya da 0. dakika) gastrin ve pepsinojen düzeylerine göre değişimi. b) Standart test yemeği ile birlikte test içeceği olarak rakı verilmiş olan hastalar ile meyve suyu verilmiş olan hastaların, uyarılmış serum gastrin ve pepsinojen I düzeylerinin karşılaştırılması (Böylece alkolün yemek ile uyarılmış gastrin ve pepsinojen düzeylerine ek bir etkisinin olup olmadığının araştırılması) c) Test içeceği olarak rakı verilmiş olan hastalarda serum alkol konsantrasyonu ile gastrin ve pepsinojen I düzeyleri arasındaki ilişki. d) Standart test yemeği ile birlikte test içeceği olarak gerek alkol gerek meyve suyu verilmiş olan hastalarda, H. pylori tedavisi öncesi ve sonrası, bazal ve yemekle uyarılmış serum gastrin ve pepsinojen I düzeylerinin karşılaştırılması Böylece H. pylori infeksiyonu ve eradikasyonunun bazal ve uyarılmış gastrin ve pepsinojen I düzeyleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi) e) Test içeceği olarak alkol verilmiş olan hastalarda H. pylori tedavisi öncesi ve tedavisi sonrası alkol düzeylerinin karşılaştırılması (Böylece H. py/onhin sahip olduğu alkol dehidrogenaz enzim aktivitesinin invivo etkinliğinin değerlendirilmesi. 28H. pylori tedavisinden önce yapılan testlerde, test yemeği ile birlikte gerek alkol gerek meyve suyu verilen grupta gastrin düzeyleri, bazal değerlere göre 15. dakikadan başlayarak 180. dakikaya kadar devam eden anlamlı bir artış gösterdi (p0.01). H. pylori tedavisi bitimini takip eden 7. günde yapılan testlerde ise standart test yemeği ile birlikte gerek alkol gerek meyve suyu verilmesi, serum gastrin düzeylerinde bazal düzeylere göre anlamlı bir değişikliğe neden olmadı. Hem alkol alan, hem de meyve suyu alan grupta, H. pylori tedavisi sonrasında elde edilen uyarılmış serum gastrin düzeyleri, tedavi öncesi değerlere göre anlamlı olarak düşme gösterdi. Standart test yemeği ile birlikte gerek alkol gerek meyve suyu verilmesi, uyarılmış serum pepsinojen I düzeylerinde, bazal değerlere göre anlamlı bir artışa neden olmadı. Her iki grupta da tedavi öncesi ve tedavi sonrası, uyarılmış serum pepsinojen I düzeyleri arasında da farklılık gözlenmedi. Test içeceği olarak alkol almış olan hastalarda H. pylori tedavisi öncesinde ve sonrasında alkol düzeyleri karşılaştırıldığında aradaki farkın anlamlı olmadığı görüldü. Gerek tedavi öncesinde gerek tedavi sonrasında serum alkol düzeyleri ile gastrin ve pepsinojen düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Sonuç olarak H. pylori ile infekte olan duodenal ülserli hastalarda yemek ile gastrin salınımın uyarıldığı, H. pylori tedavisinden sonraki 7. günde ise uyarılmış gastrin seviyelerinin azaldığı, rakının gerek tedavi öncesi gerek tedavi sonrasında yemek ile uyarılmış gastrin düzeylerine bir etkisi olmadığı görüldü. H. pylori ile infekte olan hastalarda yemek ile uyarılan gastrin düzeylerinin tedaviden sonra azalması literatür ile uyumlu bir bulgu olmakla birlikte, bu çalışmanın sonuçları tedavi bitimini takip eden 7. gün gibi kısa bir sürede uyarılmış gastrin düzeylerinin azalmaya başladığını gösterdi. Rakının gastrin salınımı üzerine etkilerini inceleyen bir araştırmaya literatürde rastlanmamış olsa da, alkol konsantrasyonu yüksek olan alkollü içeceklerin serum gastrin salınımını artırmaması literatür ile uyumlu bir bulgudur. Bu da yüksek konsantrasyonda alkolün akut olarak parietal hücreler üzerinde inhibitor etki yapmasına bağlı olabilir. H. pylori tedavisi sonrasında, aynı miktarda alkol alımını takiben, serum alkol konsantrasyonlarının tedavi öncesi değerler göre farklılık göstermemesi, H. pylorinin daha önce tanımlanmış olan alkol dehidrogenaz enzim aktivitesinin in vitro olduğu, invivo etkisi olsa bile bunun serum alkol düzeylerini etkileyecek kadar güçlü olmadığını düşündürdü. 29
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In order to evaluate the additional effect of alcohol on meal stimulated gastrin and pepsinogen I secretion, 20 patients with endoscopically and cytologically proven duodenal ulcer due to H. pylori infection were included in the study. Patients were divided into two groups. Ten patients were given 20% alcohol (100 cc. rakı diluted with 100 cc. water ) while the other 10 patients were given fruit juice, as a control solution, along with standart test meals. 1 cc. blood were drawn prior to and 15, 30, 60, 90, 120, 150 and 180 * minutes following the ingestion of test meals and test drinks for the determination of serum gastrin and pepsinogen ı concentrations. Later, patients were put on H. pylori eradication treatment with omeprasole, clarithromycine and amoxycilline for 20 days. On the 7 * day following the completion of eradication treatment, the same tests mentioned above were repeated and the following parameters were evaluated. a) The change in serum gastrin and pepsinogen I levels stimulated with test meals and test drinks with reference to their basal values. b) Comparison of serum gastrin and pepsinogen I levels between patients who received alcohol and who received fruit juice as test drinks. c) Correlation between serum alcohol and serum gastrin levels in patients who received alcohol as a test drink. d) Comparison of basal and stimulated gastrin and pepsinogen I levels prior to and following the H. pylori eradication treatment. e) Comparison of serum alcohol levels, prior to and following the H. pylori eradication treatment, in patients who received alcohol as a test drink. Prior to eradication of H. pylori, both alcohol and fruit juice, along with standart test meal, significantly stimulated gastrin secretion starting from minute fifteen and continuing during 180 minutes (p0.01). 30Following the H. pylori eradication, both alcohol and fruit juice failed to stimulate gastrin secretion.