Muş ilinde gıda çalışanlarında helicobacter pylori antijen prevalansı
Helicobacter pylori stool antigen feco-prevalance in food workers in Muş, Turkey
  1. Tez No: 787183
  2. Yazar: VEYSEL BÜYÜKÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Helicobacter pylori (H. pylori) infeksiyonu dünyada oldukça sık görülen bir patojen mikroorganizmadır. H. pylori'nin görülme sıklığı, özellikle düşük sosyo-ekonomik durum, sağlık önlemlerinin yetersizliği, toplu yaşam koşulları ve su kaynaklarındaki sorunlarla ilişkili olarak artış göstermektedir. H. pylori ile infekte ve aşırı asit salgılanması olan kişiler mide ülseri, mide kanseri ve duodenum ülseri açısından büyük risk taşır. H. pylori tanısı konup antimikrobiyal tedavi ile eradike edilen hastalarda kanser riski büyük oranda azalmaktadır. Günümüzde böylesine yaygın görülebilen, bu etkenin oluşturduğu hastalılar bir halk sağlığı sorunudur. Bu sebeple hızlı tanı ve tedavi oldukça önemlidir. H pylori infeksiyonu tanısında invaziv ve noninvaziv birçok tanı yöntemi kullanılmaktadır. Kültür, histolojik tetkik, Gram boyama, üre nefes testi, üreaz testi, serolojik testler, PCR gibi tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışma, Muş ilinde gıda sektöründe çalışan işçilerin gaitalarında H. pylori antijeninin varlığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda hızlı antijen tayini yapan immünokart gaita testi kullanışmıştır. Araştırmaya Muş ilinde çeşitli gıda sektörlerinde (Çayevi, Lokanta, Pastane, Kasap, Aşçı, Fırın, Kantin, Şarküteri, Market) sektörlerinde çalışan ve yaşları 18-90 yaş arası yaklaşık 250 gönüllü dâhil edilmiştir. Gıda çalışanları arasında H. pylori gaita antijen testi (HPSA) pozitifliği oranı %31,2 (78) tespit edilmiştir. HPSA pozitifliği ile meslek grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bulunmamıştır. H. pylori'nin önceki yıllarda yapılmış çalışmalara göre nisbeten daha az görülmesi önemli bir durumdur. Gastrik hastalıkların ve mide kanserlerinin kökeninde H. pylori'nin çok önemli ve ciddi bir risk faktörü olduğu söylenebilir. Gelecekte H. Pylori'nin tanı testleri ile alakalı yeni çalışmaların devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) infection is a very common pathogen in the world microorganism. The prevalence of H. pylori is increasing, particularly in relation to low socio-economic status, inadequate sanitation, communal living conditions and water supply problems. People infected with H. pylori and with excessive acid secretion are at high risk of gastric ulcer, gastric cancer and duodenal ulcer. The risk of cancer is greatly reduced in patients diagnosed with H. pylori and eradicated with antimicrobial therapy. Diseases caused by this agent, which can be so common today, are a public health problem. For this reason, rapid diagnosis and treatment are very important. Many invasive and noninvasive diagnostic methods are used in the diagnosis of H pylori infection. Diagnostic methods such as culture, histological examination, Gram staining, urea breath test, urease test, serologic tests and PCR are used. The aim of this study was to investigate the presence of H. pylori antigen in the stool of food industry workers in Muş province. Immunocard stool test for rapid antigen determination was used in our study. Approximately 250 volunteers aged between 18 and 90 years working in various food sectors (teahouse, restaurant, patisserie, butcher, cook, bakery, canteen, deli, market) in Muş province were included in the study. The rate of H. pylori stool antigen test (HPSA) positivity among food workers was 31.2% (78). There was no statistically significant difference between HPSA positivity and occupational groups. It is important that H. pylori is relatively less common compared to previous studies. H. pylori has a very important role in the origin of gastric diseases and gastric cancers is a serious risk factor. In the future, new diagnostic tests for H. Pylori work needs to continue.