Süper alaşım malzemenin yüzey işlemleriyle özelliklerinin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Improvement of super allay material with surface treatment and its characterization
  1. Tez No: 600781
  2. Yazar: HÜSEYİN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERVİŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Inconel 718, içerisinde önemli miktarda Ni, Fe ve Nb içeren demir nikel bazlı süper alaşımdır. İçerdiği yüksek niyobyum sayesinde çökelti sertleşmesi ile yüksek mukavemet değerlerine sahip olmakta ve dayanımını 650 °C'ye kadar korumaktadır. Inconel 718 malzemesi uçak motorları, nükleer tesisler gibi yüksek sıcaklık dayanımı ve mukavemeti istenen uygulamalarda aranan malzeme grubu haline gelmiştir. Yüzey kaplama işlemleri, malzemeyi hem görünüş hem de fiziksel ve kimyasal bakımdan daha dayanıklı hale getirmek için bir metalin yüzeyini metal, ametal veya organik madde ile kaplama işlemleridir. Borlama ısıl işlemi ise bor atomlarının metal yüzeyine difüzyonu ile malzeme yüzeyini güçlendiren bir termokimyasal yüzey sertleştirme işlemidir. Bu çalışmanın amacı, Inconel 718 süper alaşımının, termokimyasal yöntemle borlanması sonucu oluşan fazları tespit etmek ve borlama sonucu oluşan borür tabakasının malzemenin mekanik özelliklerine etkisini incelemektir. Inconel 718 süper alaşımına ait numuneler, 950 °C sıcaklığında 4, 8 ve 16 saat süre ile bor ve kömür tozu kullanılarak kutu borlama yöntemiyle borlanmıştır. Borlama işleminin ardından numunelerin; taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile kesit incelemeleri, X-ışınlar difraksiyonu (XRD) analizi, optik mikroskop analizi, mikro-sertlik ölçümleri ve aşınma testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucu, aşınma dayanımı en iyi olan numunenin 4 saatlik borlama süresine tabi tutulan numune olduğu ve bunu destekleyecek şekilde en sert ve en iyi nüfuziyet gösteren tabakanın da 4 saatlik numuneye ait olduğu tespit edilmiştir. XRD analizleri ile oluşan fazlar tespiti yapılmıştır. SEM ve optik analizlerle tabakaların kesitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inconel 718; iron is a nickel-based superalloy group and contains a significant amount of nickel, iron and niobium. Thanks to the high niobium it contains, it has high strength values with precipitation hardening and maintains its strength up to 650 ° C. Thus, Inconel 718; Aircraft engines, nuclear facilities, such as high temperature resistance and resistance to the desired material has become the group of applications. Surface coating processes are carried out in order to make the material more durable both in appearance and physically and chemically by covering the surface of a metal with metal, nonmetallic or organic material. Boron heat treatment is a diffusion controlled surface hardening process, where the boron phases are formed as a result of diffusion of boron atoms to the material surface at high temperatures. The aim of this study is to determine the phases formed by thermochemical boronization of Inconel 718 superalloy and to investigate the effect of boron layer formed by boronizing on the mechanical properties of the material. For this purpose, samples of Inconel 718 superalloy were boronized by box boring using boron and coal dust at 950 °C for 4, 8 and 16 hours. After boronizing the samples; scanning electron microscopy (SEM), cross-sectional investigations, X-ray diffraction (XRD) analysis, optical microscope analysis, micro hardness measurements and wear tests were performed. As a result of the investigations, it was found that the best abrasion resistant specimen was subjected to a boronizing time of 4 hours and the hardest and best penetrating layer to support it belonged to the 4 hour specimen. The phases were determined by XRD analysis. Sections of the layers were examined by SEM and Optical analyzes.