Çankırı yöresinde üretimi yapılan tarhana ve eriştenin farklı kurutma yöntemleri ile kurutularak kurutma parametrelerinin deneysel tasarım yöntemi ile incelenmesi
Investigation of tarhana and noodles produced in çankiri region by different drying methods and drying parameters by experimental design method
- Tez No: 600784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÜLTEN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Food Engineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada amaç, Çankırı yöresinde tüketilen tarhana ve eriştenin çeşitli kurutma yöntemleriyle kuruma davranışlarını belirlemek ve deneysel tasarım yöntemi Taguchi modellemesi kullanılarak optimum kuruma koşullarını tasarlamaktır. Kurutmada güneş, konvansiyonel fırın ve mikrodalga yöntemleri kullanılmıştır. Fırında farklı sıcaklıklar (75ºC, 100ºC ve 150ºC), mikrodalgada farklı güçler (800 W -700 W -600 W -450 W-300 W) kullanılırken tarhana doğrudan güneşte, erişte ise gölge de kurutulmuştur. Kurutma parametrelerine etki eden değişkenlerden kalınlık (tarhana için; 8 mm, 6 mm, 4 mm, 2 mm, erişte için; 2-3 mm) ve süre esas alınarak incelenmiştir. Örneklerin nem içeriklerindeki değişimler grafiklerle değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler varyans analizlerine tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine drying behavior of tarhana and noodles consumed in Çankırı region with various drying methods and to design optimum drying conditions using experimental design method Taguchi modeling. Solar, conventional oven and microwave methods were used in drying. Different temperatures (75°C, 100°C and 150°C), different powers in the microwave (800 W -700 W -600 W -450 W -300 W) are used in the oven, while tarhana is dried in direct sun and noodles are dried in shade. The variables affecting drying parameters were examined based on thickness (8 mm, 6 mm, 4 mm, 2 mm for tarhana; 2-3 mm for noodle) and duration. Changes in humidity content of samples were evaluated with graphs. The data obtained were subjected to analysis of variance.