Çankırı baseninde kreste ve tersiyer yaşlı birimlerin gömülme ve ısısal evrimlerinin incelenmesi
Determination of burial and thermal evolution of the cretaceous and tertiary units in Çankırı basin
- Tez No: 155471
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÇANKIRI BASENİ'NDE KRETASE VE TERSİYER YAŞLI BİRİMLERİN GÖMÜLME VE ISISAL EVRİMLERİNİN İNCELENMESİ Kemaleddin Tokatlı ÖZ Çankırı Havzası Türkiye'nin en geniş Tersiyer yaşlı havzası olup, batısında İzmir- Ankara-Erzincan sütur zonu, kuzeyinde Kuzey Anadolu Fayı ve Pontitler, güneyinde Kırşehir Metamorfik Masifi yer almaktadır. Havza içerisinde Geç Kretase'den (Senoniyen) Kuvaterner sonuna kadar 19 litostratigrafi birimi yer almaktadır. Ortalama kalınlığı 4200 m.'dir. En altta büyük ölçüde serpantin itlerden oluşmuş Kösedağ Ofiyolitik melanjı yer almaktadır. Denizel sedimantasyon Orta Eosen başına kadar devam ederken, Orta-Üst Eosen, Oligosen, Miyosen ve Pliyosen'de karasal sedimantasyon egemendir. Alt Eosen yaşlı Yoncalı Formasyonu tek potansiyel kaynak kayaçtır. Organik madde içeriği % 0.5-% 1.0 arasında olup Tip III kerojenden (kömürlü kerojen) oluşmaktadır. Lopatin- Waples'ın zaman-sıcaklık indeksi (TTI) modeline göre, Çankırı yöresinde Yoncalı Formasyonu'nun maksimum gömülme sıcaklığı 90° C'dır. Hesaplanan toplam TTI değeri 8.186 ve % Rmaks değeri de 0.59' dur. Bu değerler Yoncalı Formasyonu'nun olgunlaşmamış-erken olgun bir kaynak kaya olduğunu belirtmektedir. Ancak, Bayat yöresinde Yoncalı Formasyonu'nun maksimum gömülme sıcaklığı 130° C ve hesaplanan toplam TTI değeri 25.703, dönüştürülmüş % Rmaks değeri de 0.79' dur. Bu sonuçlar Yoncalı Formasyonu'nun Bayat yöresinde petrol oluşum penceresine girdiğini göstermektedir. Topuzsaray-1 kuyusunda erken olgun evrede olan Yoncalı Formasyonu Sağpazar-1 kuyusunda kesilmemiştir. Orta Eosen yaşlı ve ekonomik kömür damarı içeren Karabalçık Formasyonu kömürlerinin kimyasal analiz sonuçlarına göre ASTM-1991 standartlarında“alt bitümlü kömür”olduğu belirlenmiştir. Organik petrografi çalışmalarına göre de bu kömürlerdeki hüminit yansıtma değerleri ortalama olarak % Ro=0.52 ± 0.03' tür. Bu değer 0.65'lik petrol oluşum başlangıcı değerinin altındadır. Bu yansıtma sonuçları Çankırı Havzası'nda gerçekleştirilen Lopatin-Waples modelinde yapılan jeotermal gradyan kabulleri ile uyum halindedir. iv
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF BURIAL AND THERMAL EVOLUTION OF THE CRETACEOUS AND TERTIARY UNITS IN ÇANKIRI BASIN Kemaleddin Tokatlı ABSTRACT The Çankırı Basin, which is the largest Tertiary Basin of Turkey, is located along the eastern portion of the İzmir-Ankara-Erzincan suture zone. It is bordered by the North Anatolian Fault and Pontits in the north and Kırşehir Metamorphic Massif in the south. Çankırı Basin has a sedimentary sequence including 19 lithostratigraphic units from the Late Cretaceous (Senonian) to the end of Quaternary and its average thicknesses is 4200 m. The Kösedağ Ophiolithic melange consisting mostly of serpantinites is the oldest unit of the sequence. As marine sedimentation continues to the early Mid Eocene, terrestrial sedimentation is dominant through Middle-Upper Eocene, Oligocene, Miocene and Pliocene. The Lower Eocene Yoncalı Formation is only potantial hydrocarbon source rock in the basin. The main organic matter type of the Yoncalı Formation is Type III (coaly kerogen) and the organic carbon content values range from 0.5 to 1.0 (weight in percent). According to the Lopatin-Waples modeling (TTI), the maximum burial temperature of the Yoncalı Formation in the Çankırı Basin is 90° C. Calculated total TTI (8.186) and % Rmax (0.59) values indicate that the Yoncalı Formation is immature-early mature source rock, particularly in the Çankırı region. However, in the Bayat region, the maximum burial temperature of the Yoncalı Formation is 130° C and calculated total TTI value is 25.703 corresponding to 0.79 of % Rmax. These results show that the formation has reached to the onset oil generation window. The Yoncalı Formation is early mature in the Topuzsaray-1 well site and it is not penetrated in the Sağpazar-1 well. Based on the proximate analyses of the coal samples collected from the Middle Eocene Karabalçık Formation and ASTM- 1 991 stardards, samples are“subbituminuous coal”. Average measured huminite reflection value is 0.52 + 0.03 is less than 0.65 indicating onset oil generation window. These huminite reflection values are in consistence with the geothermal assumptions during the Lopatin-Waples model.