Arısoy x Calland melezlemesinden elde edilen ileri soya hatlarının (F7) farklı lokasyonlardaki verim potansiyelleri ile önemli tarımsal özelliklerin belirlenmesi
The determination of yield potentials and important agricultural characteristics of advanced soybean lines (F7) blongs to Arısoy x Calland hybridization in different locations
  1. Tez No: 600793
  2. Yazar: EMRE EVGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma; Arısoy x Calland soya çeşitlerinin melezlenmesinden elde edilen ileri kademedeki soya ıslah hatları ile bazı soya çeşitlerinin farklı lokasyonlardaki, verim potansiyellerini ve önemli tarımsal özelliklerini belirlemek amacı ile 2018 yılı ikinci ürün koşullarında, bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Denemelerde materyal olarak Arısoy, Lider, Asya, Blaze çeşitleri ile Arısoy x Calland çeşitlerinin melezlenmesinden elde edilen F7 kademesindeki 22 ileri soya ıslah hatları kullanılmıştır. Araştırmada, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bakla sayısı, dal sayısı, tohum verimi, bin tohum ağırlığı, protein oranı, yağ oranı ve yağ verimi gibi önemli tarımsal özellikler incelenmiştir. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre denemeye alınan çeşitlerin ve ıslah hatlarının tohum verimi değerleri adana lokasyonunda 312.6-457.9 kg/da, Tarsus lokasyonunda ise 224.6-421.4 kg/da arasında değişim göstermiştir. Adana lokasyonunda en yüksek tohum verimi H-3 (457.9 kg/da) ve H-21 (455.9 kg/da) hatlarından elde edilirken, Tarsus lokasyonunda Arısoy çeşidinden ve H-2 (409.4 kg/da) ıslah hattından elde edilmiştir. H-2, H-5, H-6 hatlarının da standart olarak kullanılan çeşitlere göre daha yüksek verim ve kalite değerlerine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at two different locations as double crop in 2018 growing season. The objective of this study was to determine the agronomic characteristics and yield potential of advanced breeding lines and some soybean varieties in two different locations. In the experiments, 22 advanced soybean breeding lines (F7 generation) belong to Arısoy x Calland hybridization and some varieties such as Arısoy, Lider, Asya and Blaze varieties were used as plant material. Variance analysis was performed according to split plots experimental design. In this study, plant height, the lowest pod height, number of pods, number of branches, seed yield, thousand seed weight, protein content, oil ratio and oil yield characteristics were investigated. According to results, the seed yield values of the breeding lines varied between 312.6-457.9 kg/da in Adana location and between 224.6-421.4 kg/da in Tarsus location. The highest seed yield was obtained from H-3 (457.9 kg / da) and H-21 (455.9 kg / da) lines in Adana and the highest from in Arısoy (421.4 kg / da) variety and H-2 (409.4 kg / da) line. H-2, H-5, H-6 breeding lines have higher yield and quality values compared to standard varieties.