Akıllı şehirler ve Malatya'nın akıllı bir şehir olması için öneriler
Smart cities and suggestions to make Malatya a smart city
- Tez No: 600792
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİM KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde şehirlerimiz gittikçe daha karmaşık ve yaşanması zor hale gelmiştir. Bu durumun sebepleri arasında hava kirliliği, küresel ısınma, altyapı ve üstyapıda meydana gelen problemler bulunmaktadır. Bu problemler vakit ve enerji kaybı dışında insanların hayatını da zorlaştırmakta ve şehrin çehresini bozmaktadır. Akıllı şehir sistemi ise bu sıkıntıları en iyi şekilde tarayıp çözmeyi ve daha yaşanabilir bir şehir geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bütün şehirler gibi Malatya'nın da bu teknolojiden yararlanması ve düzenli bir şehir olması gerekmektedir. Bu çalışmada akıllı şehirler için kullanılan akıllı etmenler ele alınmış ve Malatya'da uygulanabilir olması için öneriler sunulmuştur. Tezin amacı, akıllı şehir sistemlerini, bir şehrin akıllı şehir olabilmesi için gerekli özellikleri, bu sistemlerin ekipmanlarını irdeleyip; akıllı şehirler perspektifi içerisinde Malatya'nın şu anki durumu ve bir akıllı şehir olabilmesi için çözüm önerilerini göstermektir. Bu konuda öneri sunma amacımız Malatya şehrinin küresel ısınmaya karşı duyarlı, gerek altyapı gerekse üst yapı sistemleri ile kontrolü kolay, teknolojik araçlar ve ürünlere açık, daha güvenli ve yaşanabilir bir yer haline getirmektir. Bir şehirde küresel ısınmaya sebep olan etmenler yani karbon emisyonu, yeşil alanların yetersizliği ve ısınma amaçlı yakılan yakıtlardan çıkan gazlar ve bunların nasıl bertaraf edilebileceği incelenecektir. Gelişmiş şehirlerdeki altyapı ve üstyapı sistemleri incelenerek bu sistemlerin Malatya'ya uygulanabilmesi için gerekenleri ve sistemlerimizin nasıl daha sade ve daha ulaşılabilir olabileceği ile ilgili çalışmalar sunulacaktır. Bu çalışma içerisinde tasarruf tedbirlerine ve israfı azaltmaya yönelik hamlelere de yer verilecektir. Bunun için akıllı aydınlatma sistemi önerileri sunulacak ve bir sokak aydınlatma sistemi prototipi yapılarak verimliliği gözlenecektir. ANAHTAR KELİMELER: Akıllı şehirler, akıllı şehirlerde bulunan etmenler,akıllı aydınlatma, akıllı çöp toplama.
Özet (Çeviri)
Nowadays, our cities have become increasingly complex and difficult to experience. These problems make the lives of people difficult, waste of time and energy and distort the around of the city. The smart city system aims to scan and solve these problems in the best way and to develop a more livable city. Like all cities, Malatya should benefit from this technology and be a organized city. In this study, smart factors used for smart cities have been discussed and suggestions have been made to be applicable in Malatya. The aim of this thesis is to examine the smart city systems, the features required for a city to become a smart city, the equipment of these systems; showing the current situation of Malatya in the perspective of smart cities and suggest solutions to make it a smart city. Our objective is to make Malatya a place that is sensitive to global warming, easy to control with infrastructure and superstructure systems, open to technological tools and products, safer and more livable. The factors that cause global warming in a city, e.g. carbon emissions, insufficient green areas and gases emitted from the fuels burned for heating purposes and how they can be disposed of will be examined. Infrastructure and superstructure systems in developed cities will be examined and studies on how these systems can be applied to Malatya and how our systems will be more simple and more accessible will be presented. In the light of these studies, while adding a smart face to our city, the benefits of a city that open to technology will be examined. This study will also include saving measures and measures to reduce waste. For this aim, intelligent lighting system suggestions will be presented and a street lighting system prototype will be made to watch its efficiency. KEYWORDS: Smart cities, factors in smart cities, smart lighting, smart garbage collection.