Yaşlı bakım ve huzurevlerinde peyzaj taleplerinin belirlenmesi (Karşıyaka Zübeyde Hanım Huzurevi örneği)
Determination of landscape in elderly care and nursing homes (Karşıyaka Zübeyde Hanım Nursing Home sample)
- Tez No: 600797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünya nüfusuna paralel olarak Türkiye nüfusunun da yaşlandığı, dünya genelinde yaşam sürelerinin arttığı, bunlara bağlı olarak yaşlı bakım ve huzur evlerine olan ihtiyacın sürekli olarak artış gösterdiği bilinmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmalar ile yaşlı bakım ve huzur evlerinin peyzaj mimarlığı açısından iyi bir yaşam ortamı oluşturması hedefine yönelik olarak tasarım kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında İzmir Karşıyaka ilçesinde bulunan Özel Burcu Huzur evi, Özel Çamlı Huzurevi ve Zübeyde Hanım Huzurevi yöneticileri ile görüşmeler yapıldıktan sonra Zübeyde Hanim Huzurevi tasarım kriterleri açısından ve 20.033 m2 bahçe alanı göz önünde bulundurularak çalışma alanı olarak belirlemiştir. Zübeyde Hanım Huzurevi yöneticilerle görüşüldükten sonra bilinci yerinde olan yaşlı bireylerin taleplerini belirlemek üzere anket çalışmaları yapılmıştır. Yüz kişi üzerinde yapılan anketler sonucunda; %75,7'si yeşil alanlarda huzur bulmalarını, %65,3'ü p sikolojik olarak iyi hissetmelerini, %70'i günde 1-3 saat bahçede zaman geçirmelerini ve aynı zamanda mevcut bahçenin mobiliyaları, spor alanı, hobi bahçesi ve süs havuzunudan memnun kalmadıkları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen anket verileri, huzurevinin yöneticilerin istekleri, yurt dışından incelenen huzurevi örnekleri, Neufert tasarım standartları doğrultusuda tasarım kriterleri belirlenmiş ve bu kriterler dikkate alınarak örnek bir peyzaj tasarım çalışması yapılmıştır. Tasarımda yeşil alanlara, spor ve yürüyüş alanlarına, kriterlere uygun bitkilendirme çalışmalarına, uygun kent mobilyalarına ve huzurevi kullanıcılarının bahçede daha fazla zaman geçirebilmelerine olanak sağlayacak alanların oluşturulmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world population is aging in parallel with Turkey's population, life expectancy across the world has increased, they are known that the need for elderly care and nursing homes is increasing in an increasing rate. With this research, it is aimed to determine the design criteria in order to create a good living environment for elderly care and retirement homes from the perspective of landscape architecture. As a part of this study, after the meetings and interviews with Private Çamlı's, Private Burcu's and Zübeyde Hanım Nursing Home's administration team in Karşıyaka in İzmir; Zübeyde Hanım has been selected as research location by considering 20.033m2 open garden area to find out the design criteria. After negotiating with managers of Zübeyde Hanım Nursing Home, a questionnaire was conducted to determine the demand of the conscious individuals. According the results of the survey of 100 participants, study noted that; 75.7% find peace in green areas, 65.3% to feel psychologically good, 70% spend 1-3 hours per day in the garden. At the same time, most of them said that they were dissatisfied with the furniture, sports area, hobby garden and pool ornamental of the existing garden. According to the survey data obtained from the research, the requests of the managers of the nursing home and the samples examined from abroad; design criteria were determined in accordance with the Neufert design standards. Also, a sample landscape design study was made by taking these criteria into consideration. In the design; care has been taken to create green spaces, sports and hiking areas, planting works in accordance with the design standard. Additionally, appropriate urban furniture and areas has been created on the purpose of ale allowing the nursing home users to spend more time in garden.