Orman sahalarında ağaç boyunun fotogrametrik yöntemlerle elde edilmesi
Production of wood height of forest areas by photogrammetric methods
  1. Tez No: 600825
  2. Yazar: NERMİN AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF OĞUZ ALTUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Orman biokütlesinin dinamiklerini zamansal ve mekânsal olarak belirlemek, sürdürülebilir orman yönetimi ve planlaması için vazgeçilmez bir kaynaktır. Orman dinamiklerinin belirlenmesinde orman kaynakları envanterinden yararlanılmaktadır. Orman kaynakları envanterinde bilgi toplamak için yararlanılan yersel ölçümler oldukça zaman alıcı ve külfetlidir. Orman envanteri parametrelerinden biri de ağaç boyudur. Bu zaman alıcı ve külfetli çalışmalara uzaktan algılama verileri önemli bir alternatiftir ve gelişen teknoloji ile birçok bilinmeze ışık tutmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, orman envaneteri parametrelerinden biri olan ağaç boyunun fotogrametrik yöntemlerle elde etmeye çalışmaktır. Bu çalışmada; Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı İhsangazi Orman İşletme Müdürlüğünün İhsangazi Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde 2015 yılında meydana gelen devrik sahasından 120 adet ağacın koordinatları alınıp boyları ölçülerek envanter karneleri oluşturulmuştur. Çalışmada Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı tarafından temin edilen hava fotoğrafları ve Harita Genel Komutanlığınca üretilmiş olan 1/25.000 ölçekli topografik meşcere haritalarından yararlanılmıştır. ArcGIS, ERDAS gibi CBS ve uzaktan algılama yazılım programları kullanılarak arazi yükseklik modeli oluşturulmuştur. Elde edilen arazi yükseklik modelinden ölçümü gerçekleştirilen ağaçların koordinatlarının bulunduğu yerdeki yükseklik verileri çekilerek yersel ölçümler sonucu elde edilen ağaç boyları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supervisor:Assit. Prof. Dr. Arif Oğuz ALTUNEL Determining the dynamics of forest biomass on a temporal and spatial basis is an indispensable resource for sustainable forest management and planning. Forest resources inventory is used to determine forest dynamics. Regional measurements used to gather information in forest resource inventory are very time consuming and difficult. One of the forest inventory parameters is tree height. Remote sensing data is an important alternative to these time-consuming and cumbersome studies and continues to shed light on many unknowns with advancing technology. The main aim of this study is to obtain the height of the tree which is one of the forest inventory parameters by photogrammetric methods. In this study, 120 tree coordinates were taken from the overthrown area of İhsangazi Forest Administration Directorate of İhsangazi district of Kastamonu province, their length (tree length) was measured and inventory reports were created. Aerial photographs provided by the Information Systems Department and 1 / 25.000 scaled topographic stand maps produced by the General Command of Mapping were used in the study. The terrain elevation model was created by using GIS and remote sensing software programs such as ArcGIS and ERDAS. The height data corresponding to the coordinates of the measured trees were obtained from the obtained land elevation model. Afterwards, it was examined comparatively with the tree lengths obtained from local measurements.