Türkiye'de 1990-2019 yılları arasında uygulanan okul öncesi eğitim politikalarının değerlendirilmesi
The evaluation of preschool education policies that implement between 1990-2019 in Turkey
- Tez No: 600829
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GÜLER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, 1990-2019 yılları arasında uygulanan okul öncesi eğitim politikalarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu ana amaç doğrultusunda; Türkiye'deki okul öncesi eğitime yönelik kanuni düzenlemeler irdelenmiş, 1990 yılından itibaren yayınlanan üst politika belgelerinde yer alan okul öncesi eğitime yönelik hedefler ve uygulama durumları araştırılmıştır. Ardından okul öncesi eğitim politikalarının geliştirilme ve uygulamaya yansıyan boyutları çalışma grubunda yer alan Milli Eğitim Bakanlığı personelleri, okul öncesi eğitim kurumu yöneticileri, okul öncesi öğretmenleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel yaklaşıma uygun olarak sürdürülmüş olup veriler görüşme ve doküman analizi yöntemlerinin birlikte kullanılması ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; 1990-2019 yılları arasında yayınlanan üst politika belgelerinde yer alan okul öncesi eğitime yönelik politikaların genellikle erişimin arttırılmasını hedeflediği ve hedeflenen okullaşma oranlarına belirlenen sürelerde ulaşılamadığı görülmüştür. Yapılan görüşmelerde, çalışma grubunun yaptığı değerlendirmelerin analiz edilmesiyle 6 tema 11 alt tema oluşturulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra; çeşitli bakanlıkların, hükumet programlarının, yayınlanan üst politika belgelerinin ve yasal düzenlemelerin politika belirlemede oldukça etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi eğitim politikalarının belirlenmesi ve uygulamasında birçok kurum etkili olmasına rağmen, kurumlar arasında bir iş birliğinden söz etmenin mümkün olmadığı ve okul öncesi eğitimin en önemli paydaşları arasında yer alan, öğretmenlerin üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarının politika kararlarının alınması sürecine yeterince dâhil edilmediği de ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine and evaluate pre-school education policies implemented between 1990-2019. For this purpose, legal regulations for pre-school education in Turkey have been examined and then the top policy documents since 1990 the proclamation of the Republic of targets set for pre school education education have been analyzed with the realization of the objective situation. Finally developed policies for preschool education have been evaluated in accordance with the views of preschool teacher, pre-school education institution managers, the staff of the General Directorate of Basic Education and non-governmental organizations. In the research, data were collected document analysis and interview methods from qualitative research methods. According to the results of the research; It was seen that the policies for pre-school education included in the top policy documents published between 1990-2019 generally aimed at increasing access and the targeted enrollment rates could not be reached within the specified periods. 6 themes and 11 sub-themes were created by analyzing the evaluations made by the working group in the interviews. In addition to the Ministry of Education; various ministries, government programmes, published top policy documents and legal regulations have been found to be very effective in policy setting. Although many institutions were effective in determining and implementing preschool education policies, there was no cooperation between institutions. Among the most important stakeholders of preschool education, teachers are not adequately involved in the process of making policy decisions of universities and non-governmental organizations.