Factors triggering the motivation for designcollaborations
Tasarım işbirliklerinde motivasyonu tetikleyenfaktörler
- Tez No: 600836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu tez disiplinler arası tasarım süreçlerinin daha iyi anlaşılmasını ve etkili yönetimini sağlamayı amaçlamaktadır. İlk olarak bu tez, işbirlikçi tasarım süreçlerini ürün tasarımı, ürün geliştirme, ürün yönetimi, pazarlama, üretim, satın alma ve kalite departmanlarından aktörlerin de katılımını içerecek şekilde daha geniş bir bakış açısından incelemektedir. İkinci olarak, iş birliği ve motivasyon konusundaki iki farklı çalışma alanını bir araya getirerek işbirlikçi tasarım süreçlerinde, yaratıcı işlerde bireysel ve takım performansını etkileyen motivasyon boyutu da olduğunu iddia etmektedir. Disiplinler arası tasarım süreçlerinde aktörlerin iç motivasyonlarını etkileyen faktörleri araştırırken, bu araştırmada yorumlayıcı yaklaşım benimsenmektedir. Dolayısıyla, kişisel deneyimler üzerinden bireylerin, üzerinde çalıştıkları konu ve iş birliğine yönelik motivasyonlarını etkileyen faktörleri keşfetmek için farklı sektörlerde çalışan farklı disiplinlerden 25 kişiyle görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veri, şablon analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analize dayanarak bu tez dört ana çıktı ortaya koymaktadır. İlk olarak bu tez kişilerin tasarım konusu ve iş birliğine yönelik motivasyonlarını tetikleyen duygusal ve rasyonel faktörleri ortaya koymaktadır. İkinci olarak bu tez çeşitli disiplinlerden aktörlerin katkısını ele alarak özgün bir ürün ortaya koymak konusundaki motivasyonun disiplinlerden bağımsız olduğunu ortaya koymaktadır. Üçüncü olarak bu tez motivasyonel bakış açısından disiplinler arası tasarım süreçlerinin tutku-amaç-ürün-haz sıralamasını takip eden bir yaratıcı tasarım spirali ile temsil edilebileceğini iddia etmektedir. Son olarak bu tez, hazırlanması için yeterince zaman ayrılmış ve açıkça ifade edilmiş bir tasarım tanımının tasarım sürecinin etkili bir biçimde yönetilmesi üzerindeki önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to contribute to a better understanding and effective management of interdisciplinary design collaborations. In order to achieve this, design collaborations are being investigated from a broad perspective assessing actors from product design, product development, product management, marketing, production, purchase and quality departments as the contributors of the process. Additionally, this study draws together two separate bodies of work, namely studies on design collaboration and studies on motivation, suggesting that there is a motivational aspect that affects individual and team performances in creative work. In search for the factors affecting motivation of actors during collaborative design processes, this research adopts an interpretivist approach. In order to uncover the personal experiences, interviews were done with 25 experts from different disciplines. The data gathered from the interviews were analyzed using template analysis. Based on the analysis, this dissertation offers four main conclusions. First, this dissertation presents emotional and rational factors that activate the motivation of actors towards both the task and collaboration in design collaborations. Secondly, considering the contribution of actors from diverse disciplines, this dissertation reveals that motivation towards creating a novel product is not specific to any discipline. Thirdly, this dissertation claims that collaborative design processes can be conceptualized from the motivational perspective with a creative design spiral based on the motivation of actors, which is composed of passion-purpose-product-pleasure. Lastly, this thesis demonstrates the importance of a clearly defined design brief created in a time period required for its preparation on the effective management of collaborative design process.