Mekansal konfor kuramlarının özel üretim 50mt motor yelkenli tekne üzerinden incelenmesi
An interior design case study on a custom made 50mt motor sailor within the scope of spatial comfort theories
- Tez No: 600861
- Danışmanlar: DOÇ. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz yaşam tercihleri göz önüne alındığında, doğa ile iç içe olabilmek, kalabalıktan uzakta ve evlerimizde sahip olduğumuz konforu bu çevreye taşıyabilmek oldukça cazip gelmekte, bu durum da yatlara olan ilgi ve talebi artırmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz endüstriyel çağın getirisi olan bireyselleştirme ve hız kavramlarının da etkisiyle, geçmişte teslim süreleri yaklaşık 2 yıl kadar uzun olan ve kısmen standartlaştırılmış yatlar artık tamamen özel tasarım ve daha kısa sürede teslim olarak talep edilmektedir. Bu da tasarım ve üretim sürecine yansımaktadır. Bu süreçleri verimli gerçekleştirmek, alt basamaklarında ve her basamağın birbiri ile etkileşiminde doğru hareket ederek zaman kazanmak oldukça önemlidir. Global yat sektöründe ise artan talep doğrultusunda rekabet koşulları gelişmiştir. Gerçekleşen her proje ile alternatif çözümler sunulmakta, yatların sahip olduğu özellikler geliştirilmektedir. Bu amaçla kullanıcıların deneyimleri izlenilmekte, yatların mekansal değer ve kalitelerine ilişkin memnuniyet kriterleri ortaya konulmaktadır.Yatların başarılı ürünler olarak adledilebilmeleri için bu kriterlerde pozitif değerlere sahip olmaları gerekmektedir.Bu çalışmada yatlarda oldukça önemli olan mekansal konfor kriterleri değerlendirilmiş, bu kriterlerin sağlandığı alanlar incelenmiştir.Tasarım ve uygulamaya ilişkin süreçte iyi bir örnek teşkil etmesi amacıyla, mekanları yazar tasarımı olan 50mt motor yelkenlinin tasarım ve üretim süreci izlenilmiş, anahtar noktaların paylaşılması hedeflenmiştir. Bu yolla akademik ve sektör bilgilerinin işaret edildiği bir çalışma ortaya konulmuş, gerek öğrenciler, akademisyenler, gerek uygulayıcılar için yararlı bir kaynak sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the up to date living preferences , being close to nature, far away from crowds, being able to bring the comfort of our homes to these surroundings sound charming and attracts many people, therefore; the demand for yachts begin to increase in late years. Considering impact of the timely conditions of our age such as individualization and speed, it could be said that the delivery periods for the semi-standardized yachts as 2 years is now narrowed to 1 year for also much more individualized yachts. This effects the design and production phase. In order to evaluate these periods in a much more effective way and using time effectively, handling each sub task and monitoring the interaction of the sub tasks correctly have become significant. In the global yacht industry, competitive conditions have improved due to increasing demand. With each project realized, alternative solutions are offered and the features of the yachts are developed. For this reason, the experiences of the users are monitored and the satisfaction criterias related to the spatial value and quality of the yachts are put forward. So as to call a yacht successful, the yacht itself has to have positive values on these criterias. During this study; the spatial comfort theories, which are considerably valuable for user satisfaction in terms of yacht design, have been examined. The areas providing these theories have been observed. In order to set a detailed example, the design and implementation processes of the 50mt motor sailer, whose interiors designed by the author, were monitored and sharing of key points was aimed. Via this method, a beneficial study to point at academical and industrial knowledge have been provided for the usage of the students, academicians and producers.