Online alışveriş sitelerinin m-ticarete dönüşüm sürecine yönelik tüketici davranışları odaklı bir araştırma
A research focused on consumer behavior towards the transformation of online shopping sites to m-commerce
- Tez No: 600887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı online alışveriş sitelerinin m-ticarete dönüşüm sürecine yönelik tüketici davranışlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde yaşayan ve mobil üzerinden en az bir kez alışveriş yapmış olan 18 yaş üzeri bireyler oluştururken, örneklemini ise katılım gösteren 116 kişi il anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda algılanan kullanım kolaylığı, algılanan haz, algılanan güven, algılanan kullanışlılık, özel norm, algılanan davranışsal kontrol ve davranışsal niyet faktörleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmış ve pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak algılanan kullanım kolaylığı katılımcıların yaş, aylık gelir durumu, internetten alışveriş yapma durumu ve internet alışveriş tercihlerine göre farklılık gösterirken, algılanan güven katılımcıların aylık gelir durumu, internetten alışveriş yapma durumu ve internet alışveriş tercihlerine göre farklılık göstermektedir. Algılanan kullanışlılık katılımcıların yaş, internetten alışveriş yapma durumu ve internet alışveriş tercihlerine göre farklılık gösterirken, özel norm katılımcıların aylık gelir durumlarına ve internet alışveriş tercihlerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the transformation process of online shopping sites to m-commerce on consumer behavior. In accordance with this purpose, a survey was conducted with 116 people over the age of 18 who lived in Istanbul and did shopping via mobile devices at least once. As a result of the research, correlation analysis was carried out to determine whether there is a relationship between perceived ease of use, perceived pleasure, perceived trust, perceived usefulness, special norm, perceived behavioral control and behavioral intention factors and it was found that there were positive significant relations between them. Additionally, perceived ease of use varies with respect to age, monthly income, preferring online shopping and online shopping preferences, while perceived trust varies with respect to monthly income, preferring online shopping and online shopping preferences of participants. Perceived usefulness varies with respect to the age, preferring online shopping and online shopping preferences, while special norms vary with respect to the monthly income and online shopping preferences of the participants.