Plastik ambalaj sektöründe endüstriyel kesici takım optimizasyonu
Industrial cutting tool optimization in plastic packaging sector
- Tez No: 600889
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemiz Endüstriyel alanda ithalat ve ihracat dallarında günden güne büyümektedir. Çeşitli endüstriyel ürünlerin üretimi ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. Yapılan ürünlerin üretim aşamasında karşılaşılan bazı sorunlar üreticiyi çok büyük maliyet ve iş kaybına sokmaktadır. Dolayısıyla hurda ve ıskartaların artması ile firmanın kar payı düşmektedir. Bu çalışmada plastik, naylon, kot, deri, kumaş vb. ürünlerin talep ve arzı karşılayacak motif ve formlarda üretimi (kesimi) esnasında ki verimi çoğaltıp maliyeti azaltmak hedeflenmektedir. Yapılan tasarımda kesim sayısı zamana bağlı olarak çoğaltılarak üretim sayısını arttırmak amaçlanmaktadır. Bu tasarım, firmalarda kullanılan benzer tasarımlar üzerinde düşük maliyetler ile yapılacak revizyonlar sayesinde ambalaj sektöründe üretim yapan firmalardaki kullanımını da artıracaktır. Piyasada kullanılan makinelerde bir dakika da 100-120 adet kesim elde edilmektedir. Bu çalışmada bu oranın dakikada 160-170'lere çıkarılması hedeflenmektedir. Tasarım ve prototip imalatı PLC kontrollü hale dönüştürülerek üretim verimliliği arttırılmıştır. Bu şekilde hız, devir, kesim sayısı ayarı, kesimler arası boşluk mesafesi gibi ayarlamaların daha hassas (mm) yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is growing day by day in the industrial and import branches. The production of various industrial products has started to spread in our country. Some problems encountered during the production stage of the products put the producer at a great cost and job loss. Therefore, the profit gain of the company decreases with the increase of scrap. In this study, ıt is aimed to increase the efficiency and decrease the cost during the production (cutting) of the products in motifs and forms that will meet the demand and supply for plastic, nylon, jeans, leather, fabric and so on. In the manufactured design, it is aimed to increase the number of production by increasing the number of cuts over time. This design will increase the usage of the companies in the packaging sector thanks to the revisions to be made on similar designs used in companies with low costs. In the machines used in this sector, 100-120 pieces are cut in one minute. In this study, it is aimed to increase this rate up to 160-170 per minute. The production efficiency is increased by the design and prototype production is converted to PLC controlled manufacturing. In this way, it is aimed to make more precise (mm) adjustments such as speed, cycle, number of cuts, gap between cuts.