Sosyal bilgiler ders kitaplarında kültür ve miras ünitesi'nin kazanımlarının incelenmesi
Examination of the achievements of the cultural and heritage unit in social studies textbooks
  1. Tez No: 600897
  2. Yazar: İSMAİL MAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarında okutulan Sosyal Bilgiler7. sınıf ders kitabının 2. ünitesi olan ve Osmanlı İmparatorluğu kuruluş ve yükselme devri, iskân, istimalet politikaları, millet sistemi, Osmanlı'da askeri, sosyal ve kültürel yapı, coğrafi keşifler, rönesans, aydınlanma çağı, reform, Fransız ihtilali, sanayi inkılâbı, sömürgecilik konularını kapsayan Kültür ve Miras ünitesi incelemeye alınmıştır. İncelenen ünitede; 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, 2012 yılında 28409 sayılı resmi gazetede ilan edilen Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nın kazanımları gözetilerek; Kültür ve Miras Ünitesinin fiziksel, eğitsel, görsel, dil ve anlatım özellikleri bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma modellerinden durum çalışması niteliğinde olan bu çalışma literatür tarama yöntemi ile kaleme alınmıştır. Araştırmadan çıkan sonuç özetle; Kültür ve Miras Ünitesinde Osmanlı'da askeri ve kültürel yapı konularının detaya girmeden ancak eksik bilgiler ile ele alındığı, Osmanlı kuruluş ve yükselme devri ile aynı ünite içinde yer alan kültürel yapı konularının hemen ardından Avrupa'da uyanış konularının yer almasının kronolojik sıralamayı bozduğu ve ünitede yer alan bilgilerin iç içe geçtiği gözlemlenmiştir. Ayrıca ünite içerisindeki pek çok yabancı kökenli sözcüğün Türk Dil Kurumu kurallarına göre yazılmadığı, mekânı tasvir etmek üzere kullanılan haritaların ölçeklendirme, renklendirme ve içerik konusunda hatalı olduğu anlaşılmıştır. Bu durum ise ders kitabının hazırlanmasında Milli Eğitim Temel Kanunu, Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği'nin esaslarının göz ardı edildiği hususunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study examines the second unit of the 7th grade Social Studies textbook since 2018-2019 academic year, the establishment and promotion period of the Ottoman Empire, settlement, and national policies of the nation system, military, social and cultural structure in the Ottoman Empire, geographical discoveries, renaissance, enlightenment, reform, French revolution, industrial revolution, colonialism. In the unit examined; The Basic Law of National Education No: 1739 was taken into consideration in accordance with the regulations of the Ministry of National Education Textbooks and Educational Tools and the gains of the 2018 Social Studies Education Program. It is aimed to examine the Cultural and Heritage Unit in terms of physical, educational, visual, language and expression features. This study, which is a case study, is one of the qualitative research models. In summary, the results of the research; It was observed that the issues of military and cultural structure in the Ottoman Empire were handled without going into details, and that the cultural structure in the same unit with the establishment and promotion of the Ottoman Empire, the awakening issues in Europe disrupted the chronological order and the information intertwined. In addition, it is understood that many foreign words in the unit are not written according to the rules of Turkish Language Institution and the maps used to describe the space are wrong in terms of scaling, coloring and content. This situation revealed that the principles of National Education Basic Law, Textbooks and Educational Tools Regulation were ignored in the preparation of the textbook.