Okul yöneticilerinin otantik liderlikleri ile öğretmenlerin motivasyon ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among authentic leaderhip of school administrators, teachers' motivation and job satisfaction
  1. Tez No: 600903
  2. Yazar: MUHAMMET EMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURDAĞI AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı okullarda otantik liderliğin öğretmenlerin motivasyon ve iş doyumu üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmada açımlayıcı sıralı karma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Durum çalışması araştırmanın nitel kısmında kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 akademik yılında Erzurum merkez ilçe okullarında görev yapan devlet okulu öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmı 649, nitel kısmı ise 11 öğretmenle yürütülmüştür. Nicel veriler analiz edilirken SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılmıştır. Nitel veriler analiz edilirken Nvivo programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın birinci bulgusuna göre, otantik liderlikle, motivasyon ve iş doyumu arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Araştırmanın ikinci bulgusuna göre otantik liderliğin öğretmen motivasyonu üstünde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu söylenebilir. Araştırmanın üçüncü bulgusuna göre öğretmenlerin motivasyonlarının iş doyumu üstünde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu söylenebilir. Araştırmanın dördüncü bulgusuna göre, otantik liderliğin öğretmen iş doyumu üstünde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu söylenebilir. Araştırmanın beşinci bulgusuna göre , otantik liderlik ve motivasyonun birlikte iş doyumunu açıkladığı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın altıncı bulgusuna göre iletişim, adalet, şeffaflık, sorun çözme, teşvik ve güven öğretmenlerde motivasyon sağlayan otantik liderlik davranışlardır. Araştırmanın yedinci bulgusuna göre performans, başarı, mutluluk ve kendini geliştirme iş doyumunu sağlayan motivasyon davranışlardır. Araştırmanın sekizinci bulgusuna göre geri dönüt, takdir edilme, desteklenme, adalet, sorun çözme, pozitif okul iklimi iş doyumu sağlayan otantik liderlik davranışlardır. Sonuç: Araştırmanın sonucuna göre otantik liderlik, motivasyon ve iş doyumu arasında pozitif bir ilişki vardır. Otantik liderlik ve motivasyonla birlikte iş doyumunu anlamlı olarak açıkladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effect of authentic leadership on teachers' motivation and job satisfaction in the schools. Method: In this study, a mixed methods sequential explanatory design was used. The relational screening model was used in the quantitative part of the study. The case study was used in the qualitative part of the study. The target population of the study consists of public school teachers working in Erzurum central district schools in 2017-2018 academic year. The quantitative part of the study was conducted with 649 school teachers and the qualitative part of the study was conducted with 11 school teachers. SPSS and AMOS statistical programs were used to analyze the quantitative data. Nvivo program was used to analyze the qualitative data. Findings: According to the first finding of the research, there is a moderate positive and significant relationship among authentic leadership, motivation and job satisfaction. According to the second finding of the research, authentic leadership has a positive and significant effect on teacher motivation. According to the third finding of the research, teachers' motivations have a positive and significant effect on job satisfaction According to the fourth finding of the study, authentic leadership has a positive and significant effect on teacher job satisfaction. According to the fifth finding of the study, it was revealed that authentic leadership and motivation together explained job satisfaction. According to the sixth finding of the study, communication, justice, transparency, problem solving, encouragement and trust are authentic leadership behaviors that provide teacher motivation. According to the seventh finding of the study, performance, success, happiness and self-improvement are motivational behaviors that provide job satisfaction. According to the eighth finding of the research, feedback, appreciation, support, justice, problem solving and positive school climate are authentic leadership behaviors that provide job satisfaction. Result: According to result of the research, there is a positive relationship among authentic leadership, motivation and job satisfaction. Authentic leadership with motivation explains job satisfaction significantly.