İstanbul'daki cameraria ohridella'nın biyolojisi ve zararları
Biology and damages of cameraria ohridella in Istanbul
- Tez No: 600917
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI HÜSEYİN CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma İstanbul il sınırlarında bulunan park ve bahçelerde gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Cameraria ohridella'nın zarar yaptığı alanlar, zarar derecesi ve biyolojisi tespit edilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce C. ohridella ile ilgili kaynaklar taranmış ve gerekli bilgiler toplanmıştır. Daha sonra arazi çalışmalarının yürütüleceği il sınırındaki her bir ilçeyi temsil edebilecek alanlar belirlenmiş ve örnek toplama işlemlerine başlanmıştır. Alanlardaki larva, pupa ve ergin örnekleri hem laboratuvar hem de bulunduğu yerde gözlenmiştir. 27 ilçede zararlar tespit edilmiştir. Bu ilçelerde ölen ya da sağlığı bozulan ağaç bulunmamıştır. İlk jenerasyondan gelen pupaların %10'luk kısmı açılmamıştır. Laboratuvar ortamında tutulan yapraklarda yer alan pupaların ise dörtte biri açılmadan kalmıştır. Pupa dışına çıkan bireylerin ise üç ile on gün arasında yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the parks and gardens in the provincial borders of Istanbul. As a result of the researches, the damage areas, degree of damage and biology of Cameraria ohridella were determined. Before starting the study, sources related to C. ohridella were scanned and necessary information was collected. Then, the areas that could represent each district in the province border where the field studies will be conducted were determined and sample collection procedures were started. Larvae, pupae and adult samples were observed both in the laboratory and at the site. Damages have been identified in 27 districts. In these districts, there were no trees that died or whose health deteriorated. 10% of the pupae from the first generation were not opened. One quarter of the pupae in the leaves kept in the laboratory remained unopened. On the other hand, it was determined that the individuals who went out of the pupa lived between three and ten days.