Velilere yönelik geliştirilen siber zorbalık farkındalık eğitiminin etkisinin incelenmesi
Examining the impact of cyber bullying awareness trainingdeveloped for parents
  1. Tez No: 600916
  2. Yazar: EMEL DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, aileler ve çocuklar için büyük bir tehdit unsuru olan siber zorbalık ve siber zorbalığı önleme konusunda ailelerin farkındalık kazanmasını sağlamak amacıyla araştırmacı tarafından tasarlanan“Velilere Yönelik Siber Zorbalık Farkındalık Eğitimi”nin etkisini katılımcı görüşleri doğrultusunda incelemektir. Eğitimin etkisini belirlemek üzere, eğitime katılan öğrenci velilerinin eğitim sonunda siber zorbalığa ilişkin duyarlılıklarındaki değişim ve eğitime ilişkin görüşleri incelenmiştir. Verilerin toplanmasında Siber Zorbalık Duyarlılık Ölçeği ve Siber Zorbalık Farkındalık Eğitimi Değerlendirme Anketi kullanılmıştır. Araştırmada zayıf deneysel modellerden tek grup öntest-sontest modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Eşref Ergin İlkokulu, Süleyman Cura Ortaokulu ve Meral Muammer Ağım Ortaokulu ile Osmangazi ilçesindeki Şehit Üsteğmen Mesut Beyazıtlı İlkokulu'ndan toplam 80 veli katılmıştır. Verilerin analizinde nicel veri yöntemlerinden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Kruskal Wallis Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmış, anlamlı farklılıklar için etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların program öncesi ve sonrası duyarlılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Aradaki farkın etki büyüklüğü“az”olarak hesaplanmıştır. Velilerin demografik değişkenlerden yaşları, öğrenim durumları, çalışma durumları ve cinsiyetleri ile siber zorbalık farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, duyarlılık düzeyleri ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Program sonunda katılımcıların programa dair görüşlerinin frekans ve yüzde değerlerine bakıldığında programın, katılımcılar üzerinde olumlu etki yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research, which is a great threat for families and children about cyber bullying and the cyber bullying prevention was designed by the researcher in order to gain awareness of parents,“Cyber Bullying Awareness Training For Parents”is to examine the impact of participant opinions in the light of. To determine the impact of education, the change in the sensitivity of parents of students participating in education to cyberbullying at the end of education and their views on education were examined. The Cyberbullying Sensitivity Scale and Cyberbullying Awareness Training Assessment Questionnaire were used in the collection of the data. In the study, a single group pre-test-post-test model was used from weak experimental models. A total of 80 parents from Eşref Ergin primary school, Suleyman Cura Secondary School and Meral Muammer Ağım Secondary School in Nilüfer District of Bursa and Şehit Teğmen Mesut Beyazıtli Primary School in Osmangazi District participated in the research. In the analysis of data, Wilcoxon Signed Ranks Test, Kruskal Wallis Test and Mann-Whitney U Test quantitative data methods were used and the effect size was calculated for significant differences. As a result of the study, a significant difference was found between the sensitivity levels of the participants before and after the program. The effect size of the difference was calculated as low. When the relationship between parental demographic variables, age, education, operating status and gender and cyberbullying sensitivity levels were examined, no significant difference was found between sensitivity levels and demographic variables. At the end of the Program, when the frequency and percentage values of the participants ' opinions on the program were examined, it was concluded that the program had a positive effect on the participants.