Ülkemizde tabiat parklarının korunan alan statüsü olarak önemi ve Sera gölü (Trabzon) örneğinde irdelenmesi
The importance of nature parks as protected area status of the protected area significance and examination of the Sera lake (Trabzon) in Turkey
  1. Tez No: 600929
  2. Yazar: SİNEM KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Trabzon Sera Gölü Tabiat Parkı'nın rekreasyonel potansiyelinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sera Gölü Tabiat Parkı sahip olduğu doğal ve kültürel değerleri yanında rekreasyonel faaliyetlerin de gerçekleştirilebildiği ayrıcalıklı alanlardan birisidir. Korunan alan olması ve artan rekreatif faaliyetlerin belirlenmesine yönelik gerçekleştirilen bu çalışmada, Gülez (1980) ' in geliştirdiği“Rekreasyon Değerlendirme Yöntemi”kullanılmıştır. Bu yöntemde alanın peyzaj değeri, iklim değeri, alana ulaşılabilirlik derecesi, rekreatif kolaylık ve kirlilik gibi olumsuz etkenlerin de belirtildiği maddeler yer almakta ve puanlama yoluyla 20 uzman kişi tarafından değerlendirmesi yapılmıştır. Rekreasyon Potansiyeli değerleme formunda her özelliğin alabileceği maksimum puan görülmektedir. Bireyler alan verileri ve gözlemler sonucu her özelliğin alacağı verileri maksimum puanı aşmamak kaydıyla kayıt altına almıştır. Böylece alanın rekreasyon potansiyeli puanlamaların toplanması yoluyla bulunmuştur. Anket sonucu alanın %62.3 değerle yüksek rekreasyon potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Korunan alan olan Sera Gölü'nün Tabiat Parkı olmaya uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the recreational potential of Trabzon Sera Lake Nature Park. Sera Lake Natural Park is one of the privileged areas where recreational activities can be carried out besides its natural and cultural values. In this study, which was carried out to determine the protected area and increasing recreational activities, artan Recreation Assessment Method di developed by Gülez (1980) was used. In this method, the landscape value of the area, climate value, the degree of accessibility to the area, recreational facilities and pollution, such as negative factors, such as where the location can be searched and can be used by scoring in 20 specialties there. Recreation Potential valuation form shows the maximum score that each feature can receive. Individuals have recorded the data that each feature will receive as a result of field data and observations provided that they do not exceed the maximum score. Thus, the recreation potential of the area was found by adding the scores. As a result of the survey, the area has a high recreation potential with a value of 62.3%. It was concluded that Sera Lake, which is a protected area, is suitable for being a Natural Park.