Belediyelerde kat karşılığı inşaat sözleşmeleri modeliyle kentsel dönüşüm: Ankara Altındağ Belediyesi örneği
Urban transformation with the construction contracts model in municipalities: Ankara Altindağ Municipality case
- Tez No: 600935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN GİRAY ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez kapsamında belediyeler tarafından yoğun olarak kullanılan kat karşılığı inşaat sözleşmeleri ile gerçekleştirilen kentsel dönüşüm modeli Altındağ Belediyesi örneğinde incelenmiştir. Belediyenin Gültepe Mahallesi ile Çalışkanlar Mahallesinde söz konusu modeli kullanarak gerçekleştirdiği projeler hakkında Belediyede görevli yetkili kişilerle görüşmeler yapılmış ve projelere ilişkin dokümanlar incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde kentsel dönüşüm üst başlık olarak ele alınarak kavramsal çerçevesi incelenmiş ve kentsel dönüşümün geçirdiği değişimler, kentsel dönüşüm kavramının dünyada ve Türkiye'deki tarihi ve TOKİ incelenmiştir. Daha sonra kentsel dönüşüme ilişkin önemli hukuki düzenlemeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde kat karşılığı inşaat sözleşmeleriyle gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri Altındağ Belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmalar baz alınarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, urban transformation model realized with construction contracts, which are used extensively by municipalities, are examined in the case of Altındağ Municipality. The municipality, Gültepe Mahallesi and Caliskanlar Neighborhood using the model in question about the projects carried out by authorized persons in the municipality interviews were made and documents related to the projects were examined. In the first part of the thesis, the concept of urban transformation is considered as the top title and the conceptual framework is examined and the changes that urban transformation has undergone. Then the concept of urban transformation in the history of the world and Turkey and TOKI, which is most important institution about urban transformation in the Turkey. In the second part legislation related to urban transformation were examined. In the third part, urban transformation projects realized with construction contracts in terms of flats were examined based on the studies carried out by Altındağ Municipality.