Siyasal habere erişim: Filistin örneği bağlamında internet ve televizyon izleyicisi karşılaştırması
Access to political news: Comparison between internet and television as a resource to political news
  1. Tez No: 600937
  2. Yazar: İSMAİL SHAKSHAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI KEMANECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tarih boyunca medya araçları, ortaya çıkışı ve tarihsel olarak gazeteden radyo, televizyon ve internete doğru gelişimi boyunca insanlığın oldukça geniş bir kitlesinin ilgi odağı olmayı sürdürmüştür. Kitlelerin medya araçlarını gittikçe artan oranda benimsemesiyle birlikte insanlığın ve teknolojinin ilerlemesine paralel olarak daha da gelişmiş ve güncellenmiştir. Televizyonun, radyo yayıncılığı ve yazılı basının sona ermesine yol açıp açmayacağına ilişkin on yıllar süren tartışmaların ardından, internetin doğuşu ve son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan sosyal medya araçları ile oldukça yakından bağlantılı çevrimiçi haber sitelerinin ortaya çıkması ve kitlelerin başlıca ilgi odağı haline gelmesiyle birlikte günümüzde tartışmalara yol açan yeni gündem, çevrimiçi medya olgusunun geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran televizyonu tahtından edip edemeyeceği ekseninde şekillenmektedir.“SİYA SAL HABERE ERİŞİM: FİLİSTİN ÖRNEĞİ BAĞLAMINDA İNTERNET VE TELEVİZYON İZLEYİCİSİ KARŞILAŞTIRMASI”başlıklı tez üç ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde,“Filistin Örneği Bağlamında Televizyonun Tarihsel Gelişimi ve Günümüzdeki Kullanım Amaçları ve Erişim Olanakları”ve“Televizyon ve İnternette Siyasal Habere Erişim İçin Kullanılan Siyasal Haber veren Resmi İnternet Siteleri ve Televizyon Kanalları”başlıklı konular ele alınırken, ikinci bölümde“Filistin'de Televizyon ve İnternette Gazetecilik Biçimleri ve Mesleki Standartlar”ve“Filistin'de İnternet ve Televizyon Arasındaki Ortak Özellikler, Farklılıklar ve Rekabet”başlıklı konular, üçüncü bölümde ise“Filistin'de Televizyonun ve Resmi Haber İnternet Sitelerinin Siyasal Haber Açısından Karşılaştırılması”başlıklı konunun yanı sıra Araştırmanın Yöntemi, Tekniği ve Amacı, Değişken Ve Hipotezleri, Sınırlılıkları, Örneklemin İstatistiksel Analizi, Bulgular, Genel Değerlendirme ve Sonuç yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, since the emergence of the media and its gradual evolution from the newspaper to radio, television and the Internet, it has attracted wider attention and a larger slice of people. As the media has become more and more popular, it has been developed and updated in line with human and technological development, In order to gain public confidence and follow up. After decades of debate over whether television could lead to the end of radio and print newspapers era, a broader and wider debate emerged as the Internet and news websites became very close to the social media that invaded the world in the last decade and became the focus of public interest in the world, which highlighted the most important question today, can electronic media steal the lead from television that has been on the throne in recent decades? The study, entitled“Access to Political News: A Comparison between TV and Internet audiences in Palestine,”is divided into three main chapters. The first chapter contains historical development, current usage, access to television and the Internet in Palestine, In addition to official news sites, and the political news in Palestine. The second chapter contains the professional standards in internet and television in Palestine, the common characteristics, differences and competition between internet and television in Palestine, while the third chapter contains a comparison between television and official news sites as a source of political news in Palestine, and evaluation at the end.