Türkiye'de ahşap yapı endüstrisi
Wooden building industry in Turkey
  1. Tez No: 600946
  2. Yazar: FATİH KURUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ahşap yapı endüstrisinin güncel durumunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu kapsamda ilk olarak sektörün ticari olarak sınıflandırılması yapılmış ve kullanılan üretim tekniklerinden bahsedilmiştir. Günümüzde ahşap yapı sektörünün tekrardan hareketlenmesini sağlayan mühendislik ürünü ahşap malzemeler, yeni nesil bağlantı elemanları ve Avrupa'da yoğun olarak kullanılan Eurocode standartlarına değinilerek güncel sistemler hakkında bilgiler verilmiştir. TUİK verilerinden yararlanılarak 2002-2018 yılları arasında yapı izin belgesi alan konutlar içerisinde ahşap yapıların oranı %0,93 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca ahşap yapılar üretim sistemlerine göre de sınıflandırılmıştır. Buna göre; en fazla kullanılan sistemin %68,7 ile panel bileşen sistemler olduğu görülmüştür. Panel bileşen sistemi sırasıyla %16,8 ile karma sistemler, %14 ile ahşap karkas ve %0,5 ile de ahşap yığma sistemler takip etmiştir. Son beş buçuk yıllık dış ticaret verileri TUİK sisteminden 2019 ,2018 ve 2017 yılları için“940610000000”GTİP numarası ile; 2016, 2015 ve 2014 yılları için ise“940600111100 ve 940600200000”GTİP numarası ile ithalat ve ihracat miktarları“kilogram (kg)”olarak, parasal değerleri ise dolar ($) olarak elde edilmiştir. Bu verilere göre ihracatın ithalatı karşılama oranı %99,5 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca ISIC Rev.2 Nace kodlarına göre ahşap inşaat malzemeleri sektörü incelenmiş ve ihracatın ithalatı karşılama oranı %242 olarak hesaplanmıştır. Ahşap yapı endüstrisinde faaliyet gösteren 41 firma tespit edilmiştir. Bunlardan 32'si ile bağlantı kurularak Ahşap Yapı Sektörü anketi Google anket ile yapılmış ve 21 firmadan yanıt gelmiştir. Buna göre işçi sayıları, üretim yöntemleri, ürün/üretim standartları, dış ticaret ve ar-ge çalışmaları, birim m2 fiyatları, bağlantılı olunan sektörler, yaşanılan sorunlar ve sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerin yer aldığı veriler değerlendirilmiştir. Ahşap ev birim m2 fiyatı 1200-3800 ₺ bandında değişmekte olup ortalama 2900 ₺ olarak hesaplanmıştır. Ankete katılan firmaların %50'sinin ihracat yapmadığı %60'ının ise Ar-ge yatırımı olmadığı tespit edilmiştir. Ahşap yapı sektörünün en çok etkileşimde olduğu sektörlerin; Boya-cila sektörü, bağlantı elemanları, mimari-tasarım ve zemin-temel işleri olduğu tespit edilmiştir. Bu sektörlerle yaşanan en büyük problemin fiyat farkları olduğu görülmektedir. Ayrıca kalifiye eleman eksikliği, yasa ve yönetmeliklerden kaynaklanan sorunlar ve yaşanan mali sorunlar sektörün diğer önemli sıkıntıları arasında görülmektedir. Sektör temsilcilerinin de üzerinde hem fikir olduğu üzere ahşap üzerindeki olumsuz algının dağıtılması için üniversite-sanayi iş birliği güçlendirilmeli ve ortak çalışmalarla tekrardan ahşaba dönüşün hızlandırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the current status of Turkey wood building industry. In this context, firstly, the sector was classified as commercial and the production techniques used were mentioned. Nowadays, the wooden construction sector that provides a re-mobilization; engineering wood materials, new generation fasteners and Eurocode standards which are used extensively in Europe are mentioned and information is given about current systems. According to the TUIK data, the wooden structure rate was determined to be 0.93% among the houses that received building permits between 2002-2018. Also, wooden buildings are classified according to production systems. According to this; Panel component systems were the most commonly used system with 68.7%. This was followed by Mixed systems with 16.8%, Wood frame with 14% and Log house system with 0.5%. Foreign trade data is from TUIK system; For the years 2019, 2018 and 2017 with the GTIP number 940610000000; Obtained with the GTIP number 940600111100 and 940600200000 for the years 2016, 2015 and 2014. For the last five and a half years, import and export amounts have been obtained in kilograms (kg) and monetary values have been obtained in dollars ($).According to these data, the ratio of exports to imports was calculated as 99.5%. Moreover, according to ISIC Rev.2 Nace codes, the wooden construction materials sector was examined and the ratio of exports to imports was calculated as 242%. 41 firms operating in the timber construction industry were identified. 32 of them were contacted and the Wood Building Sector survey was conducted through Google survey and only 21 companies responded. Accordingly, the data including the number of workers, production methods, product / production standards, foreign trade and R & D studies, unit m2 prices, related sectors, problems experienced and opinions and suggestions of sector representatives were evaluated. Although the price of wooden house unit m2 varies between 1200-3800 ₺, the average is calculated as 2900 ₺. At the same time 50% of the firms did not export and 60% did not have R & D investment. The sectors in which the wooden construction sector interacts the most are; panit-varnish, architectural - design and floor-foundation business. It is seen that the biggest problem with these sectors is the price differences. In addition, lack of qualified personnel and financial problems are among the other important problems of the sector. University-industry cooperation should be strengthened and joint work should be accelerated to return to wood in order to distribute the negative perception on wood, which the sector representatives also agree.