6360 Sayılı Kanun sonrasında büyükşehir belediyelerinde performans denetimi
Performance audit in metropolitan municipalities after the Law No.6360
  1. Tez No: 600951
  2. Yazar: ONUR CEMAL SARISAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN GİRAY ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışma, 6360 sayılı Kanunla büyükşehir belediyelerinde performans denetimi süreçlerini irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu irdeleme sonucunda ulaşılmak istenen sonuç, 6360 sayılı Kanunla oluşturulan büyükşehir belediye modelinde uluslararası standartlarda kabul edilen performans denetimlerinin, hem büyükşehirler arasındaki farklardan hem de performans denetimi yönteminin ülkemizdeki yanlış kurgusundan kaynaklı olarak karşılaştırmalı analiz yöntemleriyle ele alınamadığı olacaktır. Çalışmanın birinci bölümü kavramsal çerçeveye ayrılmıştır. Bu bölümde yerel yönetim, yerel yönetim-merkezi yönetim ilişkileri, belediyeler, belediyelerin denetimi açıklanmıştır. İkinci bölümde ise performans olgusu yönetim ve denetim boyutlarıyla anlatılmıştır. Performans kavramı, performans yönetimi mantığı, performans denetimi ve bu denetim biçiminin özellikleri farklı kaynaklarla detaylı bir biçimde açıklanarak konunun temeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde büyükşehir belediyelerinin yapısal özellikleri, ülkemizdeki kurumsallaşma süreçleri ve 6360 sayılı Kanunla gelinen son durum açıklanmıştır. Büyükşehir belediyelerinin yapıları, performans yönetimi ve denetimi esasında etraflıca tartışılarak, belediyelerde performans mantığının yerleşmesi için yapılan çalışmalar ve mukayeseli performans denetimlerinin yapılabilirliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın temel tartışma noktası ise büyükşehir belediyelerinin yapısal özellikleri ve ülkemizdeki performans denetiminin yasal zemini ve algılanışı nedenleriyle modern performans denetiminin mümkün kılınamayışı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the performance audit processes in metropolitan municipalities with Law No. 6360. The result of this study will be that the performance audits adopted in international standards in the metropolitan municipality model established by Law no. 6360 cannot be handled with comparative analysis methods due to both the differences between the metropolitan cities and the misconceptions of the performance audit method in our country. The first part of the study is devoted to the conceptual framework. In this section, local government, local government-central government relations, municipalities, control of municipalities are explained. In the second part, the performance phenomenon is explained in terms of management and audit dimensions. Performance concept, performance management logic, performance audit and the characteristics of this audit format are explained in detail with different sources and the basis of the subject is tried to be formed. In the third and last section, structural features of metropolitan municipalities, institutionalization processes in our country and the latest situation reached by Law No. 6360 are explained. The structures of metropolitan municipalities were discussed in detail on the basis of performance management and supervision, and the studies carried out to establish performance logic in municipalities and the feasibility of comparative performance audits were emphasized. The main discussion point of the study will be the inability of modern performance auditing due to the structural characteristics of metropolitan municipalities and the legal basis and perception of performance auditing in our country