Endüstriyel tesislerde yangın güvenliği ve bir fişli kablo üretim tesisinin yangın güvenliği açısından değerlendirilmesi
Fire safety in industrial plants and fire safety evaluation of a cable with plug production plant
- Tez No: 600952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, Ülkemiz ve dünyada endüstriyel tesislerde yaşanabilecek yangınların önlenebilmesi yönünde kaynak ve çeşitli analiz yöntemlerine dayalı hazırlanmış kılavuz bir tez çalışmasıdır. Endüstriyel bir tesis olan fişli kablo üretim tesisinde yangın güvenliği riskleri,“Fine-Kinney Risk Analiz Yöntemi”ve“HRN (Hazard Rating Number) Yöntemi”kullanılarak tespit edilmiştir. Ayrıca her iki risk analizi yöntemi birbiri ile karşılaştırma yapılarak, yorumlanmış ve öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında; Kullanılan risk analiz yöntemlerinden“HRN Yönteminin”risk algılama düzeyini genel olarak daha yüksek gösterdiği görülmüştür.“HRN Yöntemi”yangın güvenliği anlayışına daha üst düzeyde bir yaklaşım getireceği için“Fine-Kinney Risk Analiz Yöntemi”ne göre daha fazla tercih edilmelidir. Yangın güvenlik önlemleri, yapıların projelendirilme aşamasından yapının kullanılma koşullarına kadar bütün aşamaları kapsayan bir bütündür. Aktif önlemler ve pasif önlemler yapıların projelendirilmesi aşamasında planlanmalıdır. Yönetmelik ve standartlara uygun ve binanın kullanım sınıfına, yangın yüküne göre hesaplanmış sistemlerin tesis edilmesi, gerekli test, bakım ve periyodik kontrollerinin yapılması ve yangınla mücadelede görevli personellerin eğitimli, bilinçli olması, en az yılda bir yangın ve tahliye tatbikatlarının yapılması olası bir yangın durumunda can ve mal güvenliğinin korunmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study is a guiding thesis study based on the references and various analysis methods in order to prevent the fires that may be experienced in industrial plants in our country and in the world. Fire safety risks in a“cable with plug”production facility which is an industrial plant are determined using the“Fine-Kinney Risk Analysis Method”and the“HRN (Hazard Rating Number) Method”. In addition, both risk analysis methods are compared with each other, interpreted and suggestions are presented. In the light of obtained findings, It is observed that the“HRN Method”generally showed a higher level of risk perception. HRN Method should be preferred more because it will bring a higher level approach to the understanding of fire safety in comparison with“Fine-Kinney Risk Analysis Method”. Fire safety precautions cover all stages from the design phase of the structures to the conditions of use. Active measures and passive measures must be planned in the course of project planning. The key factors such as establishment of systems calculated in accordance with the regulations and standards and according to usage class of building and fire load, realization of necessary tests, maintenance and periodic checks, well-educated and experienced firefighting staff, and to conduct fire and evacuation drills at least once a year will ensure the safety of life and property in the event of a possible fire.