Land art ve eco-art yaklaşımları kapsamında bir sanat projesi
Land art and eco-art an art project within the scope of approaches
- Tez No: 600981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORGA KANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Land Art ve Eco-Art Yaklaşımları Kapsamında Bir Sanat Projesi”başlıklı çalışma temel olarak; Land Art ve Eco-Art üretimlerinden yola çıkarak, eserin biçimsel ve düşünsel altyapısını şekillendiren sanatçıları, bu sanatçıların eserlerini ve çıkarımlarını irdelemektedir. Land Art ve Eco-Art'ın kökenleri ve akımın sınırlarını belirleyen önemli sanatçılar bu araştırmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde içerik olarak öncelikle Land Art 'ın ve Eco-Art'ın kavramsal gelişimine ve bu süreçteki sanatçıların manifestolarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise günümüz İzmir trienali Port İzmir'de gerçekleşmiş olan Land Art ve Eco-Art örneklerine yoğunlaşılmıştır. Çalışma, araştırma doğrultusunda üretilen uygulama projesi ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The work titled“An Art Project As A Part of Land Art and Eco-Art Approaches”basically examines the artists who shaped the artworks' intellectual and morphological substructure, these artists' artworks and their implications based on Land Art and Eco-Art productions. The roots of the Land Art and Eco-Art as well as the important artists who decide the limits of the movement form the baseline of this research. As a context, it is primarily mentioned that the conceptional development of the Land Art and Eco-Art beside the manifestations of the key artists in the first and the second parts. In the third part, it is concentrated on the recent Land Art and eco-art examples displayed during the İzmir Triennial Port İzmir. The study ends up with the application project which is produced in the direction of the research.