Organize piyasalardaki türev araçların işlem hacimlerinin sigorta sektörünün gelişimine etkisi
The effect of open interest of derivative instruments in organized markets on the development of the insurance sector
- Tez No: 601015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde ekonomik yapı ile birlikte büyümekte olan sigorta sektörü, son yıllarda enflasyonun üzerinde büyüme gerçekleştirmektedir. Ancak söz konusu bu büyüme penetrasyon oranı ve ortalama kişi başı prim üretimi bakımından Avrupa ülkelerinin yaklaşık 12 katı gerisindedir. Bu sebeple büyüme potansiyelinin yüksek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sigorta sektörü açısından dengeli, sürdürülebilir ve karlı bir büyümenin varlığından söz edebilmek için finans sektörü ile birlikte büyümesinin ele alınması gerektiği önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada 2005-2017 yılları arasında çeyrek dönemler halinde organize piyasalarda yer alan türev araçların açık pozisyonu ile birlikte sigorta sektörü prim üretimleri incelenmiştir. Söz konusu incelemeler için istatiksel analizlerde kullanılan SPSS programı kullanılmış ve genel olarak korelasyon ile basit doğrusal regresyon modelleri oluşturularak aralarındaki ilişkiler ele alınmıştır. Bu çalışmada Türk sigorta sektörünün gelişimi için öneriler çalışılmıştır. Tek taraflı olarak sigorta sektörünün gelişimine odaklanmanın sürdürülebilirlik ve kontrol açısından riskli olduğunun ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The insurance sector, which has been growing along with the economic structure in our country, has achieved growth above inflation in recent years. However, this growth is about 12 times lower than in European countries in terms of penetration rate and average per capita premium production. Therefore, it is an undeniable fact that the growth potential is high.In order to state that there is a balanced, sustainable and profitable growth, considering the growth of insurance sector in Turkey with the financial structure appeared as an important criterion. Open position of derivative instruments in organized markets and premium production between the years of 2015 and 2017 has been studied. SPSS programme has been used for the study. In general, correlation and basic linear regression models has been formed and the relations between them has been studied. In this study, suggestions has been made for the development of Turkish insurance sector. It is aimed to show that focusing on only the development of the insurance sector is risky in terms of sustainability and control.