İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerin etkin olma durumlarının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre belirlenmesi (Bitlis ili örneği)
Determining the effectiveness of fourth grade students according to the teachers and students (example of Bitlis city)
  1. Tez No: 601014
  2. Yazar: HİLAL AZILIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı öğrencilerin etkin olma durumlarının öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre belirlenmesidir. Bu sebeple nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmada Bitlis ili Güroymak ilçesinde yer alan köy ve merkez ilkokullarında bulunan 4. sınıf öğrenci ve öğretmenlerinden seçkisiz (random) örneklem belirleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri ilkokul 4. sınıfta eğitim görmekte olan 434 öğrenci (238 kız çocuk; 197 oğlan çocuğu) ile 23 öğretmenden (8 kadın; 15 erkek) toplanmıştır. Random yöntemiyle 8 merkez okul ve 6 köy okulu olmak üzere 14 okul belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Başal (2001) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Sınıf İçi Etkinlik Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Sınıf İçi Etkinlik Ölçeği Öğretmen Formu”ile öğretmen ve öğrenciler için araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formları kullanılmıştır. Öğrencilerin işaretlemiş oldukları şıklara göre, her bir maddenin puan değeri, daha sonra da, tüm maddelerin puanları toplanarak toplam puan (P) elde edilmektedir. Puanın yüksekliği öğrencinin sınıftaki etkinlik düzeyinin yüksek olduğunu, puanın düşüklüğü ise öğrencinin etkinlik düzeyinin düşük olduğunu göstermektedir. Ölçeğin hesaplanan Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı rx=.92'dir. Bu sonuç, ölçeğin güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Analiz yapılırken Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Gruplar t testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin sınıf içi etkinliklerinde öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin sınıf içi etkinliklerinin cinsiyet faktörüne göre değişkenlik gösterdiğini ve bunun da kız öğrenciler lehine olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenliğinden mezun olan öğretmenlerin öğrencileriyle başka bölümlerden mezun olan öğretmenlerin öğrencileri arasında da anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of the research is that effectiveness in class activities of students arrange with point of views teachers and students. Because of that research conducts convenient with quantitative model of the relational scanning method. Research shape formed with random examples method with participation to fourth grade elementary students and their teachers in Bitlis city and its district Güroymak. Research data collected to 435 students that continue fourth grade elementary school (238 females; 197 males) and 23 teachers (8 females; 15 males). With random method 8 central schools and 6 village schools in total 14 schools are identified. It is used as data collect tool developed by Başal (2001) individual information forms named ''scale classroom activity for children'' and ''scale classroom activity for children, teachers form'' used individual information forms prepared by the analyst for children and teachers. Despite using ''scale classroom activity for children's'' within researches of the classroom activity prepared by Başal (2001) it can't be find any takes of ''scale classroom activity for children's teachers form''. According to choice of students, each options degree, afterwards all options points are calculated and find the total score ''P''. Scales calculated Cronbach alpha reliability parameter is rx=.92. This result demonstrate the height of the scale's reliability. During the analysis it used Varyans assay (ANOVA) and it used independent group t test. At the end of research it found a positive relations between students and teachers opinions. Besides the classroom activities show variability according to sex factor and it found this is in support of the female students. It found that there are some differences between the teachers who graduated their own department and who graduated the other department.