Hekimlerde tükenmişlik düzeyleri, kusurlu tıbbi uygulamalar ve defansif tıp uygulamaları arasındaki ilişki
In physicians,relationship between burnout levels, defective medical applications and defensive medicine applications
- Tez No: 601024
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmamızda üniversite ve eğitim araştırma hastanesinde görev yapan hekimlerin sağlık sistemi içerisindeki tükenmişlik düzeyleri, kusurlu tıbbi uygulamaları ile pozitif ve negatif defansif tıp uygulamalarına eğilimlerinin tespiti ve bu tutumlarının nedenleri ile sorun alanları belirlenerek çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 592 hekime Demografik Veri Formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Tıbbi Uygulama Hatası Veri Formu ile Pozitif ve Negatif Defansif Tıp Veri Formundan oluşan anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz SPSS 21.0 (Statistical Programme Social Sciences) paket programı ile yapılmıştır. Çalışmamızda; genç ve mesleki tecrübesi az olan, eğitim araştırma hastanesinde, dahili ve cerrahi bilimlerde görev yapan, haftalık çalışma saati fazla olan, nöbet tutan, mevcut uzmanlık dalını TUS puanına göre seçen, çalışma şartlarından memnun olmayan, tıbbi uygulama hatası yapmaktan çekinen, tıbbi uygulama hatası yaptığını belirten, uzmanlık alanı tercih ederken daha az riskli hastalarla uğraşan bölümleri seçen, şu an uzmanlık alanı değişikliği, mesleği bırakmayı yada erken emekliliği düşünen hekimlerin daha fazla tükendiği ve daha fazla defansif tıp uyguladığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak; uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi için gerekli önlemlerin hayata geçirilmesi; hem hekimlerde tükenmişliği azaltıp iş doyumunu arttıracak, hem de tıbbi uygulama hatası veya dava endişesiyle yapılan defansif tıp uygulamalarını azaltarak hastalar tarafından alınan hizmetin kalitesini yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to determine the tendency of physicians working in the university and education research hospital to the burnout levels, defective medical practices and the tendencies of positive and negative defensive medicine in the health system and to determine the problem areas and to develop solution suggestions. 592 physicians who agreed to participate in the study were administered a questionnaire consisting of Demographic Data Form and Maslach Burnout Scale, Medical Application Error Data Form and Positive and Negative Defensive Medicine Data Form. Statistical analysis was done by SPSS 21.0 (Statistical Program Social Sciences) package program. In our study; young and with little professional experience, working in education research hospital, internal and surgical sciences, having more than weekly working hours, keeping watch, choosing the current specialization according to TUS score, not satisfied with the working conditions, who choose to work in areas of less risk, who have been working with less risky patients, who now think about leaving the profession, leaving the profession or early retirement are more exhausted and more defensive. As a result; implement the necessary measures to remedy the defects; both increase job satisfaction and decrease burnout in physicians, and reducing the fear of medical malpractice lawsuits or made defensive medicine practices will improve the quality of service provided to patients.