Decision-making processes of university administrators in a crisis: A qualitative exploratory case study
Üniversite yöneticilerinin kriz olarak tanımlanan durumlarda karar verme süreçleri: Nitel bir vaka çalışması
  1. Tez No: 601033
  2. Yazar: DOĞA HAMAMCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, iki karmaşık konsept olarak nitelendirilebilecek, yükseköğretim yönetimi ve kriz durumlarında karar vermeyi birleştirmeyi amaçlamıştır. Kriz durumlarında karar verme ile ilgili çalışmalar Eğitim Yönetimi alanında daha önce fazla yürütülmese de daha çok ölüm kalım kararları veren itfaiye, polis teşkilatı ve askeri hizmetlerdeki karar vericiler ile çokça yürütülmüştür. Kriz durumlarında karar verme son yirmi yılda çok popüler hale geldiğinden ve yükseköğretim kurumlarında görülen krizlerin sayısı günden güne arttığından, bu çalışmanın amacı üst düzey üniversite yöneticilerinin karar alma süreçlerini, onların kriz algıları doğrultusunda anlamak ve keşfetmektir. Bu sebeple, örneklemini Ankara ilinde bir devlet üniversitesindeki sekiz üst düzey üniversite yöneticisinin oluşturduğu nitel bir vaka çalışması yapılmıştır. Katılımcılar, rektör, rektör yardımcısı, dekan ve müdür farklı yönetim pozisyonlarını dengelemek adına amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmış, tanımlayıcı ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar karar vericilerin krizi algılama biçimlerinin değişkenlik gösterebileceğini vurgulamıştır. Ayrıca, üst düzey üniversite yöneticilerinin kriz durumlarında etkili karar vermenin olası yolları hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıklarını görülmüştür. Katılımcıların çoğunun kriz olarak nitelendirdikleri durumlarda karar verirken rasyonel ve analitik olma eğiliminde olduğu ve sezgisel kararlar vermeleri konusunda taraflı olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, bulgular kriz durumlarında tanınırlığa dayalı karar verme modeli ile örtüşen birçok karar alma süreci basamağını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to combine two complex concepts which are higher education administration and crisis decision-making. Studies about decision-making in crisis within the perspective of Educational Administration are limited as most of the studies on this topic conducted with decision-makers from fire departments, police departments and military services who mostly face with situations to make life-and-death decisions. As the crisis decision-making has become very popular in the last two decades and the number of crises seen in the HEIs (Higher Education Institutions) increase day by day, the aim of the study is to explore the decision-making processes of the senior university administrators in crisis in the universities within the scope of their crisis perceptions. Therefore, a qualitative exploratory case study was conducted with the participation of eight senior university administrators of a public university in Ankara, Turkey to see the situation in the university case. Participants were selected by purposive typical sampling to provide balance while choosing administrators from different positions like president, vice-president, dean or director. The data was collected through semi-structured interview questions and data were analyzed through descriptive and content analysis. The results indicated that the way decision-makers perceive crisis may vary. Moreover, the results showed senior university administrators are not fully knowledgeable about possible ways of effective crisis decision-making. Majority of the participants had the tendency of being rational and analytic during crisis decision-making and they are found to be biased to make intuitive decisions. To conclude, findings provided many steps of decision-making process in crisis situations which are overlap with recognition-primed decision-making.