Yer ile eş-yörüngelere sahip cisimlerin yörünge dinamiklerinin incelenmesi
Investigation of orbital dynamics of the earth co-orbital objects
- Tez No: 601034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yer yakını bölgelerde bulunan yörüngeler arasında son yıllarda en çok dikkat çeken konulardan biri eş yörüngelerdir (co-orbital).Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde bu yörüngelerdeki cisimleri gözlemleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra geleceğe veya geçmişe dair simülasyonlar yapabiliyoruz. Eş yörüngelerin kapsadığı birkaç farklı özel yörünge bulunmaktadır. Bunlar At nalı (Horseshoe), İribaş (Tadpole), Yarı-uydu (Quasi-stellite) ve Truva (Trojan) yörüngelerdir. Bu yörüngeleri birbirinden ayırt edebileceğimiz iki temel faktör vardır; yarı büyük eksen ve ortalama boylam değerleri. Tez kapsamında bu faktörleri zamanda ileriye doğru hesaplayıp grafik olarak elde ettik.Bu faktörlere, rölatif konum ve üretilen klon yörüngeler de eklendi. Ayrıca eş yörüngelerin kararlılıkları son yıllarda oldukça önem kazanmıştır ve eş yörünge kararlılıkları hakkındaki çalışmalar uzun zamandan beri sürdürülmektedir. Bu tez çalışmasında, öncelikli olarak Yer ile eş yörünge hareketi yapan cisimleri tespit ettik.Seçilen cisimlerin yörünge elemanları için aralıkları belirledik.Eş yörüngelerde dolanan cisimlerin yörünge elemanlarını yakın zaman aralıkları için analiz ettik. Bu cisimler için kapsamlı kararlılık haritaları elde ettik ve bu haritalrı analiz ettik.
Özet (Çeviri)
Co-orbitals are one of the most interesting subjects in the recent years among the orbits located near the Earth. Today, thanks to technological developments, we can observe the objects in these orbits. We can also simulate the future or the past. There are several special orbits covered by co-orbitals. These are the Horseshoe, Tadpole, Quasi-satellite and Trojan orbits. There are two main factors that we can discriminate between these trajectories; semi-major axis and average longitude values. Within the scope of the thesis, we calculated these factors forward in time and obtained them graphically. To these factors, relative position and generated clone trajectories were also added. In addition, the stability of the co-orbits has gained considerable importance in recent years and studies on the co-orbital stability have been ongoing for a long time. In this thesis, we have determined the objects that make the same orbital motion with the Earth. We have determined the intervals for the orbital elements of the selected objects. We have analyzed the orbital elements of bodies orbiting co-orbits for near time intervals. We obtained comprehensive stability maps for these objects and analyzed them.