Ipard kapsamında desteklenen yapım işlerinin sözleşme süresince sorunları ve maliyet açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the structural works supported in the contest of ipard and the costs in terms of the contract
- Tez No: 601042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA) kırsal kalkınma bileşeni (IPARD) kapsamında Amasya ilinde desteklenen yapım işleri içeren projelerin sözleşme öncesi ve sözleşme sonrası süresince karşılaştıkları sorunlar hakkında çözüm önerileri sunmak ve ihaleye girecek olan gerçek ve tüzel kişileri mali açıdan bilgilendirmektir. Bu amaçla, IPARD Programı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), TKDK teklif alma süreçleri ve başvuru paketi hazırlama aşamaları, IPARD kapsamında desteklenen projelerin hazırlanma süresince uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınarak programın Türkiye uygulamasına katkıda bulunulacaktır. Bu incelemeler ile Avrupa Birliği mali yardımları kapsamında desteklenecek sözleşmelerdeki fon kayıplarının azaltılması amacıyla bir rehber hazırlanarak fon dağıtımının etkin kullanımına katkı sağlanacaktır. Ayrıca, IPA kapsamında gerçekleştirilen yapım işlerinin ihale edilmesi ve yapım işleri sözleşmelerinin yürütülme süreçleri de incelenmiştir. Çalışma kapsamında TKDK mevzuatına göre yürütülen projelerin sözleşme öncesi, ödeme öncesi ve uygulama sonrası dönemlerinde karşılaşılan problemler tespit edilerek kurumun iş ve işleyişinin daha iyi olmasına katkıda bulunulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to offer proposals for solution to the problems encountered in the implementation of the pre-contract and post-contractual projects in Amasya, supported by the rural development component (IPARD) of the European Union Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA), and to inform the tenderer financially. For this purpose, the IPARD program for Agriculture and Rural Development Support Agency (ARDSI), TKDK proposal-making processes and the application package preparation stages, during the preparation of the projects supported under IPARD by taking enforcement problems and solutions program to practice in Turkey will contribute to this work. With these reviews, a guide will be prepared to reduce the fund losses in the contracts will be supported under the financial assistance of the European Union and contribute to the effective use of the fund. In addition, the process of contracting the construction works and the execution of the construction works contracts under IPA were also examined. Within the scope of the study, the problems encountered in the pre-contract, pre-payment and post-implementation periods of the projects carried out according to the ARDSI legislation will be determined and the work and operation of the institution will be improved.