Kavram karikatürleriyle desteklenmiş fen öğretiminin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of effectiveness on concept cartoons supported science education
- Tez No: 601043
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Fen Bilimleri dersi İnsan ve Çevre ünitesinde kavram karikatürü kullanımının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin fen öğretimi üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden iç içe gömülü desen kullanılmıştır. Araştırma 2017 -2018 eğitim-öğretim yılının II. döneminde Bursa ili, Nilüfer ilçesinde yer alan bir özel okulun 7. Sınıfında öğrenim gören 19 deney grubu ve 19 kontrol grubu olmak üzere toplam 38 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda dersler mevcut Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı doğrultusunda işlenirken, deney grubunda ise dersler kavram karikatürleriyle desteklenerek işlenmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine“Fen Başarı Testi”ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin uygulanan yöntemle ilgili düşüncelerini belirlemek amacıyla deney grubunda yer alan 9 öğrencileriyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre; deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı son testinden aldıkları puanların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Nitel bulgulara göre ise, kavram karikatürlerinin öğrencilerin derse yönelik ilgilerini arttırdığı dersleri daha eğlenceli ve öğrenmeyi daha kalıcı hale getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, Fen Bilimleri derslerinde kavram karikatürü kullanımına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of concept cartoons on science education on 7th grade students in elementary school in the Science lesson Human and Environment unit. For this purpose the embedded design which is one of mixed methods designs has been used in the current study. The research was conducted in the second semester of 2017-2018 academic year and was carried out with 38 students and 19 control groups in the 7th grade students in a private school in Nilüfer, Bursa. In the control group, the lessons were taught in line with the existing Science Lesson Curriculum, while in the experimental group, the lessons were supported by concept cartoons. ''Science Achievement Test " was applied to the experimental and control group students as pre-test and post-test. In addition, interviews were conducted with 9 students in experimental group students in order to determine the students' views about the method. According to quantitative results from the research; it was found that there was no statistically significant difference between the mean scores of the experimental and control group students' achievement test. With respect to qualitative results, it was stated that with concept cartoons the attention towards the lesson increased and made the lessons more fun and the learning more permanent. According to the results of the study, suggestions were made about the use of concept cartoons in science lesson.