Pestisit zehirlenmelerinin postmortem değerlendirilmesi
Postmortem evaluation of pesticide poisoning
  1. Tez No: 601041
  2. Yazar: HİDAYET ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEVKİ SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pestisitler, zararlı organizmaları engellemek, zararlarını azaltmak veya kontrol altına almak amacıyla kullanılan bileşiklerdir. Pestisitler kullanılma amacına göre insektisit, herbisit, fungisit, akarisit vb. şeklinde sınıflandırılmaktadır. Kullanım sırasında koruyucu giysi, maske kullanmamak gibi tedbirsizlikler, ambalajlama, saklama yanlışlıkları, bilinçsiz tüketim gibi nedenler veya intihar amaçlı alıma bağlı olarak toplumda pestisit zehirlenmeleri ile karşılaşılmaktadır. Ölümle sonuçlanan zehirlenme olguları değerlendirildiğinde en sık görülen ikinci etken pestisitlerdir Pestisit kaynaklı ölümler çoğunlukla intihar kaynaklıdır ve tarımla uğraşan bölgelerde ve sosyoekonomik düzeyi düşük ülkelerde daha sık görülmektedir. Çalışmamızda Adli Tıp Kurumu (ATK) Morg İhtisas Dairesi (MİD) ve ATK 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından 2009-2017 tarihlerinde verilen raporlar taranarak pestisit zehirlenmesi olguları yaş, cinsiyet, olay tarihi, madde alım yolu, makroskopik ve mikroskopik organ patalojileri, otopsi sırasında toksikoloji için alınan örnekler, analiz sonuçları ve maddenin hangi örnekte tespit edildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides can be defined as any substance or mixture of substances intended for preventing, destroying, repelling, or mitigating pests. The four major classes are those of insecticides, herbicides, fungicides, and rodenticides, but there are also acaricides, molluscicides, miticides, larvicides, and pediculicides. Pesticide poisoning is encountered in the community due to carelessness such as not wearing protective clothing and masks, packaging and storage errors, and suicidal intake. Pesticides are the second most common cause of death when poisoning cases are evaluated. Pesticide-related deaths are mostly suicidal and are more common in low-socioeconomic countries. In the study, the reports given by the Forensic Medicine Institution Morgue Specialization Department and 1. Forensic Medicine Specialization Board between 2009-2017 was scanned. In the descriptive study; cases of pesticide poisoning were examined in terms of age, sex, event date, substance intake, macroscopic and microscopic organ pathologies. The samples were taken for toxicology, the results of the analysis and the sample in which the substance was detected were evaluated. 120 (63.2%) were males and 70 (36.8%) were females, the mean age was 40.9 years. 23% were accidents and 49% were suicides. Deaths occurred most often in the spring and summer, and the hospital [128 (67%)]. Oral [146 (76.8%)] intake is the most common form of administration, and organophosphates are the most commonly used pesticide group [32 (42.6%)].