Psikolojik yıldırma ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Farklı sektör çalışanlarına yönelik bir araştırma
Investigation of the relationship between pyschological intimidation and organizational commitment: A research of different sectoral employees
- Tez No: 601044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, çalışanların psikolojik yıldırma kavramıyla ilişkili ifadelere yönelik algıları ve örgütsel bağlılık tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma farklı sektörlerde çalışan 110 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Araştırmada öncelikle Leymann'ın (1996) tipolojisi doğrultusunda Çögenli ve Asunakutlu (2014) tarafından geliştirilen psikolojik yıldırma ölçeği dikkate alınmıştır. İkinci ölçek ise örgütsel bağlılık ölçeğidir. Bu ölçek, Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilmiş ve Özutku (2008) tarafından ölçeğin güvenilirliği ortaya konulmuştur. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çalışanların psikolojik yıldırma davranışı ve boyutlarına yönelik algıları ile örgütsel bağlılık ve boyutları arasında orta düzeyde negatif yönde ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between employees' perceptions of expressions related to the concept of psychological intimidation and organizational commitment is examined. The research was conducted on 110 people working in different sectors. Questionnaire was used as data collection method. In the study, firstly, the scale of psychological intimidation developed by Çögenli and Asunakutlu (2014) was taken into consideration in the typology of Leymann (1996). The second scale is the organizational commitment scale. This scale was developed by Allen and Meyer (1990) and the reliability of the scale was determined by Özutku (2008). SPSS statistical program was used to analyze the questionnaire. As a result of the research; there was a negative relationship between the perceptions of the employees about their psychological intimidation behavior and their dimensions and their organizational commitment and dimensions.