Adana vilayeti salnamelerine göre Kozan livası
The Kozan distri̇ct according to the yearbooks of Adana province
- Tez No: 601057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarihi Kizzuwatnalılara kadar giden Kozan, Adana vilayeti salnamelerinde yer aldığı 1872-1902 tarihleri arasındaki dönemde, Adana vilayetine bağlı bir livadır. Bu dönemde Kozan livası, Sis (Kozan) kazası merkez olmak üzere, Haçin (Saimbeyli), Feke (Bilanköy), Kars-ı Zülkadriye (Kadirli) isimli dört kazadan müteşekkildir. Nüfus bakımından en büyük kazası Haçin olan liva, bu dönemde Türkmenlerinin yanı sıra Ermenilerin de yoğun olarak yaşadığı bölgelerden birisidir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi sonrasında Osmanlı topraklarına göç eden Müslümanların bir kısmının burada iskân edilmesi, livanın demografik yapısının değişmesinde etkili olmuştur. Livanın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Çok sayıda tarımsal mahsulün üretildiği Kozan livasında Türkmenler genellikle hayvancılık ile uğraşmaktaydılar. Bunların yanı sıra ormancılık ve madencilik de halkın geçim kaynakları arasında yer almaktaydı. Rüştiye Mektebi, Ziraat Bankası, Reji İdaresi, Telgraf ve Posta İdaresi gibi birçok kurum, incelediğimiz dönemde, liva merkezi ve diğer kazalarda açılarak faaliyet göstermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Kozan, whose history goes back to Kizzuwatneans according to Adana Province Salname, was a liva? (sanjak) of the Adana province during the period between 1872-1902. During this period, Kozan (Sis) as the center town, consists of four townships namely Haçin (Saimbeyli), Feke (Bilanköy), Kars-ı Zülkadriye (Kadirli). Haçin, which is the greatest liva? in terms of population, is one of the regions where the Turkmen live extremely as well as the Armenians. After the Ottoman-Russian war of 1877-1878, the resettlement of some of the Muslims who migrated to the Ottoman lands in here, had an influence in changing the demographics of this town. The economy of Kozan is based on agriculture and stockbreeding. In the Kozan town where a large number of agricultural crops were produced, the Turkmen were often engaged in livestock farming. Besides these, forestry and mining were means of existence among the people. Many institutions such as the Rüştiye School, Ziraat Bank, Reti Administration, Telegraph and Postal Administration have opened and started to operate at the center and other towns during the period we examined.