Adana vilayeti salnamelerine göre İçil (İçel) livası
İçil province, according to yaerbooks
  1. Tez No: 593961
  2. Yazar: SEYFEDDİN OKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İçil, Adana Vilayeti salnamelerine göre incelediğimiz 1872-1902 tarihleri arasındaki dönemde, Adana vilayetine bağlı bir livadır. Bu dönemde İçil livası, Silifke kazası merkez olmak üzere, Anamur, Gülnar, Mut ve Ermenek isimli beş kazadan oluşmaktadır. Akdeniz'de önemli bir limana sahip olması ve ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı İçil livasında ticaret gelişmiştir. Tarım ve hayvancılık da halkın en önemli geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra kerestecilik, ormancılık, dokumacılık ve sanayi de İçil livasının ekonomisi açısından önemli dallardır. Bu alanlarda elde edilen ürünlerin iskeleler yolu ile dışarıya ihraç edilmesinin livadaki ticaretin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. Demografik açıdan farklı etnik ve dini unsurları bünyesinde barındıran livanın sakinleri Türkler, Rumlar ve Ermenilerden oluşmaktadır. Hiçbir kazada çoğunluğa sahip olmayan gayrimüslimlerin özellikle liva merkezi Silifke'de yoğun olarak yaşadığı görülmektedir. Nüfus açısından Silifke, Anamur ve Ermenek kazaları birbirine çok yakınken, Mut kazası onların yarısı kadar nüfusa sahiptir. Sıbyan Mektebi, Rüştiye Mektebi, Ziraat Bankası, Telgraf ve Posta idaresi gibi birçok kurumu incelediğimiz dönemde, liva merkezi ve diğer kazalarda açılarak faaliyet göstermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
İçil is a province of Adana province in the period between 1872-1902 when we examined the province of Adana. In this period, Silifke district center, Anamur, Gülnar, Mut and Ermenek consist of five district. Since it has an important port in the Mediterranean and is located on trade routes, trade developed in İçil liva. Agriculture and airmanship are among the most important livelihoods of the people. In addition, timber, forestry, weaving and industry are also important branches in terms of the economy of İçil liva. Exporting the products obtained in these areas through pier has an important place in the development of trade. The inhabitants of the district, which contain demographically different ethnic and religious elements, are Turks, Greeks and Armenians. It is seen that non-Muslims, who do not have a majority in any district, live in Silifke, especially liva center. While Silifke, Anamur and Ermenek districts are very close to each other in terms of population, Mut district has half the population. Many institutions such as Rüştiye Mektebi, Ziraat Bank, Reji Administration, Telegraph and Postal Administration have started to operate in the liva center and other districts the priod we examined.