Yabancı bankaların reel sektöre verilen krediler ve bankacılık sektörü kârlılığı üzerindeki etkileri: BRİCS-T örneği
Effects of foreign banks on real sector loans and banking sector profitability: BRICS-T case
  1. Tez No: 601058
  2. Yazar: ERKAN SARSICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ülke ekonomileri açısından reel sektör ve bankacılık sektörü birbirleri ile ilişki içerisinde olan en önemli iki sektördür. Bankacılık sektörü, ülkedeki fon ilişkilerinin derinleşmesinde ve gelişmesinde büyük rol oynamaktadırlar. Bankacılık sektöründeki gelişmelerin, reel sektör üzerinde önemli etkisi olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankaların ülkeye girişlerinin gerek bankacılık gerekse reel sektör üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Periyot olarak 2006 - 2016 periyodu seçilmiştir. Çalışmada, iki farklı model kullanılarak, panel veri analizi yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak; yabancı banka aktifleri ile reel sektöre verilen krediler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Daha sonra ise yabancı banka aktifleri ile banka aktif karlılığı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma sonucunda; birinci model olan, yabancı banka aktifleri ile reel sektöre verilen krediler arasında anlamsız ilişki, ikinci model olan, yabancı banka aktifleri ile bankacılık sektörünün aktif kârlılığı arasında ise anlamlı ve pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of national economies, the real sector and the banking sector are the two most important interrelated sectors. The banking sector plays a major role in deepening and developing fund relations in the country. Developments in the banking sector are considered to have a significant impact on the real sector. In this study, it has been investigated whether the entry of foreign capital banks operating in banking sector has an effect on both banking and real sector. The period 2006 and 2016 was chosen as the period. In this study, panel data analysis was performed using two different models. Firstly; The relationship between foreign bank assets and loans to real sector has been examined. Then, the relations between foreign bank assets and bank asset profitability were examined. In the results of working; It is concluded that there is a meaningless relationship between the first model, foreign bank assets and loans to the real sector, and the second model, which is a significant and positive relationship between the assets of the foreign banks and the profitability of the banking sector.