Üzüm çekirdeği yağının aynalı sazan (Cyprinus carpio) yavrusunun büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect on growth performance and body composition of mirror carp (Cyprinus carpio) larvae of grape seed oil
- Tez No: 601061
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, tarım sanayisininbir yan ürünü olan üzüm çekirdeği yağının (UCY)aynalısazan (Cyprinus carpio) yavrusunun büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, üzüm çekirdeği yağının %0 (kontrol, UCY-0), %0,5 (UCY-0,5), %1 (UCY-1), %2 (UCY-2) ve %3 UCY-3) oranlarını içeren ham protein (%38), ham yağ (%8) ve sindirilebilir enerji (3750 kcal/kg) değerleri eşit 5 farklı deneme yemi hazırlanmıştır. Deneme, başlangıç ağırlıkları 3,65± 0,049 g ve boyları 6,2 ±0,076 cm olan deneme balıkları kullanılabilir hacmi 60 L olan her bir akvaryuma20 adet olacak şekilde toplamda 15 adet akvaryuma yerleştirilmiştir. Deneme, 3 tekerrürlü olacak şekilde tesadüf parselleri deneme desenine göre planlanmış ve günde 2 kez doyuncayakadar beslenerek84 gün süre ile yürütülmüştür. Deneme sonunda, deneme grubu balıkların deneme sonu ağırlık artışı, yüzde canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı ve yem dönüşüm oranı değerleri UCY-0,5 grubu hariç diğer gruplarda benzer bulunmuştur (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effect of grape seed oil, an agro-industrial by-product, on the growth performance and body composition of a mirror carp (Cyprinus carpio) fry. For this purpose, five experimental diets withen same crude protein (36%), crude oil (8%) and energy (3650 kcal / kg digestible energy) values were prepared by supplementing 0% (control), 0,5%, 1%, 2% and 3% of grape seed oli in experimental diets. Three hundred mirror carp fry (initial weights of 3.65 ± 0.049 g and length of 6.2 ± 0.076 cm) were randomly alloted 5 dietary treatments. Each treatment had 3 replicates with 20 fish per aquarium of 60 L. Fish was fed to ad-libitum at twice a day for 84 days. At the end of the experiment, final weight gain, percent live weight gain, specific growth rate and feed conversion ratio values of the experimental group fish were similar in the other groups except the UCY-0,5 group (P> 0.05). The final body length, condition factor, total feed consumption, hepatosomatic index and viscerosomatic index values of the experiment group fish were not statistically significant differences(P> 0.05). The survival rates of all experimental group fish were similar (P>0.05).