Konya bilim merkezinin iç mekan tasarımının kullanıcıları üzerindeki etkisi
The effect of the interior design of Konya science center on its users
- Tez No: 601081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ERTAŞ BEŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Değişen eğitim ihtiyaçları ile okullardaki eğitim (formal eğitim) yetersiz kalmış, bunu destekleyici nitelikte olan informal eğitim alanları oluşturulmuştur. İnformal eğitim alanlarından biri olan bilim merkezleri de son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlamış ve tüm bunlar beraberinde yapıların tasarım sorununu ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın amacı, bilim merkezlerinin özellikle kullanıcısı çocuklar olduğu düşünülürse; mekan ihtiyaçları ile bu mekanların nasıl kurgulanması gerektiğini ortaya çıkarmaktır. Çalışma ayrıca, Konya Bilim Merkezi sergi alanının iç mekan tasarımının öğrenciler üzerindeki etkisini belirlemek için, 'Kullanım Sürecinde Değerlendirme Yöntemi' ile kullanıcıları gözlemleyerek elde edilen bulgular doğrultusunda yeni tasarım önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu uygulama kapsamında öğrenciler gözlemlenerek sergi alanındaki davranış haritaları oluşturulmuş, öğrencilerle ve uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin bilim merkezinde genel olarak eğlenceli ve verimli vakit geçirdikleri saptanmış olup, özellikle bir sergi alanının tercih edilmediği, bu alanı öğrencilerin verimli kullanmadığı tespit edilmiştir. Sergi alanlarının öğrenciler tarafından daha ilgi çekici hale getirilmesi için içmimari tasarım önerilerinde bulunulmuştur. Tüm bunlar, Konya Bilim Merkezi özelinde; bilim merkezlerinin tasarımında mekânsal kurgu dışında kullanıcıları gözünden tasarımcılara bir bakış açısı sunmayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the changing educational needs, the education given at schools (formal education) became insufficent therefore supportive informal educational fields were created. In the last years, there have been a raise in the number of one particular type of the informal educational fields in our country, the science centers. This improvement caused design problems. The aim of this study is to specify the interior needs and proper installation structure due to the fact that main users of the facility are children. The aim of this study is to observe the effects of the interior design of Konya Science Centerexhibition area on its users by using“Post Occupancy Evulation Method”and presenting new design ideas in the light of these observations. As part of this implementation, students were observed and behavorial maps were formed. Interviews with the students and experts were conducted. The study revealed that in general the students have an effective and entertaining experience in the Science Center but the exhibition areas are ineffective. New interior design ideas were presented in order to make the exhibition areas more intriguing to the students.The study provides a new point of view in the design of science centers which includes not only an interior structure but also the needs of the users specific to the Konya Science Center.