Artvin Hopa-Borçka karayolu üzerindeki köprü, tünel ve viyadük güzergahlarının jeofizik yöntemler ile incelenmesi
Investigation of bridge, tunnel and viaduct routes on Artvin Hopa-Borçka highway by geophysical methods
- Tez No: 601082
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması; Artvin ili, Hopa-Borçka ilçeleri arasındaki karayolu üzerinde, KGM 10. Bölge Müdürlüğü tarafından belirlenen yol güzergahındaki zeminlerin özelliklerini jeofizik yöntemler ile ayrıntılı olarak belirlenmesi amaçlamaktadır. Arazi çalışmaları kapsamında zemin özeliklerinin belirlenmesi için 9 profilde sismik kırılma tomografi, 2 boyutlu çok kanallı yüzey dalgası analizi ve 26 noktada mikrotremör ölçümleri alınmıştır. Toplanan sismik verilere gerekli veri işlem aşamaları uygulandıktan sonra 2 boyutlu görüntüler, zemine ait hız bilgileri ve bu hız bilgileri kullanılarak zeminin dinamik elastik parametreler elde edilmiştir. Toplanan mikrotremör verilerine gerekli veri işlem aşamaları uygulandıktan sonra zemin hakim titreşim periyodu ve zemin büyütme değeri elde edilmiştir. 5. ve 8. profillere ait zeminlerin problemli olduğu tespit edilmiş ve bu profillere ait dinamik-elastik parametreler dikkate alınarak gerekli tedbirler ışığında yapı inşaları gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis study; On the highway of Artvin province, Hopa-Borçka districts, in the areas that are aimed at the establishment of KGM 10th Regional Directorate, in the field of geophysical studies and in the area where it is located. 9 profile seismic tomography, multidimensional surface wave analysis and 26 region microtremor measurements were performed. In seismic measurements, AMBROGEO ECHO brand 0011053 Serial Number, signal accumulating (ethernet) Seismograph, Geospace brand 4,5 Hz 12 Nums pcs vertical geophones and seismic wave number of 6.0 Kg. Ambrogeo brand, HVSR3 3-component 2 Hz seismometer device for large rubber microtremor measurements with sledge hammer. After the necessary data processing stages were applied to the collected seismic data, the 2D elastic images of the ground were obtained by 2D images, the velocity information of the floor and the information of this velocity. The data processing steps required for the collected microtremor were applied. Then the ground prevailing vibration and soil magnification value was obtained. 5. and 8. The profiles have been identified to be troublesome to the ground floor, and these profiles should be implemented in the light of the required procedures, taking into account the dynamic-elastic parameters.