Value of modeling uncertainty in multi-objective programming
Çok amaçlı programlamada belirsizliği modellemenin değeri
  1. Tez No: 601085
  2. Yazar: ECE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile, çok amaçlı problemlerde belirsizliği modellemenin önemi araştırılmıştır. Öncelikle, iki aşamalı çok amaçlı genel bir problemin matematiksel modeli sunulmuştur. Daha sonra, çok amaçlı iki aşamalı problemlerde stokastik çözümün değeri ve mükemmel bilginin beklenen değeri hesaplamaları için yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Önerilen yöntemin geçerliliğini test etmek için, belirsizlik içeren iki amaçlı bir sırt çantası problemi üzerinde hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the value of modeling uncertainty in multi-objective problems is investigated. First, a mathematical model for a general two-stage multi-objective stochastic problems is introduced. Then, a new approach is presented for calculating the value of the stochastic solution and the expected value of perfect information for such problems. Computational experiments are provided to test the validity and the performance of the proposed methodology considering a bi-objective problems that involve uncertainty.