Kesme donatısı türleri farklı olan betonarme kirişlerin davranışları
Behavior of reinforced concrete beams with different types of shear reinforcement
- Tez No: 601092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yapılan çalışmada farklı kesme donatısı dizilimleri ile tasarlanmış betonarme kirişlerin kesme kuvveti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada beş farklı dikdörtgen kesitli betonarme kirişlere iki noktadan tekil yük uygulanarak, kirişlerin eğilme altındaki davranışları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda kirişlerin eğilme dayanımı, kesme dayanımı ve basınç kırılması anındaki, eğilme bölgesinde ve mesnetlerde meydana gelen deplasmanlar ölçülmüştür. Yükleme ve deplasman değerleri incelenerek etriye diziliminin kirişin karakteristik davranışına ve taşıma kapasitesine olan etkisi karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre rijitlik, süneklik ve enerji tüketimleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada CB1 ve CB3 deney elemanları benzer davranış sergileyerek kesme bölgesinde oluşan çatlaklardan kesme kırılması gözlemlenmiştir. CBRE2, CB4 ve CB5 kirişlerinde ise beklendiği gibi kesme çatlakları oluştuğu gözlenmiş, ancak bu kirişlerin eğilme yükü taşıma kapasitesine ulaşarak kesme bölgesinde göçme meydana gelmeden önce basınç bölgesinde ezilmeler ve eğilme bölgesinde çekme donatılarında akma oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the effect of reinforced concrete beams designed with different rebar arrangements on shear force. In the present study, the behaviour of the RC beams under bending was investigated by applying point load at two different locations for five different rectangular reinforced concrete beams. In the results obtained, the flexural strength, shear strength of the beams and the deflections occurred at the bending areas at the time of the failure of the beams were measured. The loading and displacement values were examined and the effect of stirrup arrangement on the characteristic behaviour and bearing capacity of the beam was compared. Stiffness, ductility and energy consumption were examined according to the results of the experiment. In this study, CB1 and CB3 test elements exhibited similar behaviour and the shear fracture was observed from the cracks in the cutting zone. CBRE2, CB4, and CB5 beams were observed to produce shear cracks as expected; however, before reaching the bending load-bearing capacity of these beams, crushing in the pressure zone and flowing in the tensile reinforcement occurred in the bending zone before the collapse occurred in the cutting zone.