Yeni bir kesme donatısı
A New shear reinforcement planning
  1. Tez No: 93661
  2. Yazar: SARUHAN ENVER BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
YENİ BİR KESME DONATISI Saruhan Enver BALABAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Eğilme momenti ve kesme knwetmin önemli bulunmığu ancak eksenel kuvvetini düşük düzeylerde kaldığı betonarme kiriş elemanlarında yeni bir kesme donatısı düzenlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Çalışmaya konu alman dört türde kesme donatılan düz bir donatı çubuğunun U biçiminde, sürekli formda bükülmesiyle oluşftnıılmnştnr. Çalışmama amacı bir tür kesme donatısrmn etriyeler kadar etkin olup olmayacağının, eleman davranış ve dayanım üzerinde ki etldnliğinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda beş adet kiriş elemanı, yaklaşık '/2 geometrik ölçekle modellenerek labaratuvarda test edilmiştir. Elde edilen deney sonuçlan kullanılarak elemanlann dayananları, rijitlikleri, enerji tüketimleri, göçme mekanizmalan incelenmiştir. Yeni tür kesme donatılannda eğilme etkisi altındaki kirişlerde etriyelerin işlevini görerek, kesme kuvvetini başanlı bir şekilde taşımışlardır. Bilim Kodu : 624.03.00 Anahtar Kelime : Betonarme kirişler, kesme dayanımı, kesme donatısı Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan Altın
Özet (Çeviri)
A New Shear Reinforcement Planning Saruhan Enver BALABAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT This study is focused on a new shear reinforce planning where the bending moment and shear force are significant but the axialloaded force has lower values in reinforcement concrete beams. The four types of bars which are the contents of this study, are formed U shaped by permenant-bending. The aim of the study is to investigate experimentally weather this type of bars are as operative as sirrups and the level of functioning on beam behaviour and straight. According to this purpose, five beams are formed by !/z geometrical scale and tested in the laboratory.The straight, rigidness, energy consumption, failuer mechanisims of the members are searched by the use of obtained experiment conclusions. The new type of bars are act as sirrups in the beams exposured to bending moment and carried the shear forces succesfully. Science Code Key Words Page Number Adviser 624.03.00 Reinforce Concrete Beams, Shear 91 Prof. Dr. Sinan ALTIN