A comparison of approaches to involute helical gear design
Evolvent helisel dişli tasarım yaklaşımlarının kıyaslanması
- Tez No: 601091
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tez çalışmasında helisel dişlilerin farklı tasarım yaklaşımlarına göre tasarımı ele alınmıştır. Analitik iterasyonlar MATLAB kullanılarak yapılmış ve tasarım sonuçları her bir tasarım yaklaşımı için modül (m) ve yüzey genişliği (F) elde edilmiştir. Daha sonrasında analitik hesaplamaların sonucu kullanılarak üç boyutlu katı modellemesi CATIA kullanılarak yapılmıştır. ANSYS kullanarak“Sonlu Eleman Analizi”ile analitik metottan elde edilen sonuçlar doğrulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan her bir tasarım yaklaşımlarının sonuçları birbiriyle kıyaslanmıştır. Faydalı grafikler, çıktılar, tablolar ve çizelgeler sunuldu. Buna ek olarak, bu çalışma dört farklı tasarım yaklaşımının ANSI/AGMA Standardına göre dönüşüm faktörleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, helical gears are designed according to different design approaches. The analytical iterations were made using MATLAB tool and the design results, module (m) and face width (F) were obtained for each design approach. Afterwards, three dimensional solid modeling was created using CATIA with the aid of design result of analytical calculations. The results obtained from the analytical method were confirmed by“Finite Element Analysis”using ANSYS. The design results of each design approach used in this study are compared with each other. Useful graphs, outputs, tables and charts are presented. In addition, the conversion factors of four different design approaches with respect to ANSI / AGMA Standard were obtained.