Obezite kliniğine başvuran hastaların duygu düzenleme güçlüğü, yaşantısal kaçınma ve tekrarlayıcı düşünce yapısının kilo verme ile ilişkisi
The relationship between emotional regulation difficulty, experiantial avoidance and repetitive thought structure and weight loss of patients applied to obesity clinic
  1. Tez No: 601101
  2. Yazar: ÖZLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TURAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma obez hastalarda kilo verme ile duygu düzenleme güçlüğü, yaşantısal kaçınma, tekrarlayıcı düşünce yapısı ve duygusal yeme arasında ilişki olup olmadığını araştırmak ve kilo verme ile bu parametrelerdeki bir değişimi gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya 01.03.2019-31.05.2019 tarihleri arasında İ.M.Ü Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniğine ilk kez başvuran 18 yaş ve üzeri BKİ≥30 olan 108 obez birey dahil edilip, prospektif olarak 6 ay takip edildi. İlk başvuru anında obez gruba sosyodemografik veri formu, Duygu düzenleme güçlüğü ölçeği (DDGÖ-16), kabul eylem formu2 (KEF-2), ruminatif düşünce biçimi ölçeği (RDBÖ), Penn State endişe ölçeği (PSEÖ), duygusal yeme (DY), Hastane-anksiyete ölçeği (HADS ölçeği) uygulandı. 6.ay takip sonrası hastalara aynı ölçekler tekrar uygulanıp, başlangıç ve 6.ay ölçüm olarak BKİ değişimi ile karşılaştırılması yapıldı. Kontrol grubuna obez olmayan, psikiyatrik hastalık öyküsü olmayan 68 kişi dahil edildi ve aynı ölçekler uygulanıp, 108 kişilik obez grupla karşılaştırması yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan obez hasta hasta grubu ile kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve sigara kullanım oranı açısından anlamlı bir farklılık yoktur (p>,05). Obez olan grubun duygu düzenleme güçlüğü, yaşantısal kaçınma, duygusal yeme, ruminasyon, endişe skorları ve tıkınırcasına yeme bozukluğu oranı kontrol grubundan anlamlı seviyede yüksektir (p,05). Obez örneklem (n=108) korelasyon analizinde, duygu düzenleme güçlüğü, yaşantısal kaçınma, duygusal yeme, ruminasyon, endişe, anksiyete, depresyon ve tıkınırcasına yeme bozukluğu skorlarının tamamının birbiriyle arasında anlamlı pozitif ilişki tespit edilmiştir (p,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine whether there is a relationship between weight loss and difficulties in emotion regulation, experiential avoidance, repetıtıve thought structure and emotional eating in obese patients and whether there is a change in these parameters with weight loss. Method: The study included 108 obese individuals with BMI≥30, aged 18 years and over who applied to the Obesity Outpatient Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital for the first time between 01.03.2019-31.05.2019 and the individuals were followed for 6 months prospectively. At the time of first admission, sociodemographic data form, Difficulties in Emotion Regulation Scale Brief Form (DERS-16), Acceptance and Action Questionnaire-2 (AAQ-2), Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ), Penn State Worry Scale (PSWS), emotional eating scale (EES), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was conducted. After the 6th month follow-up, the same scales were re-conducted to the patients and the BMI change was measured. The control group consisted of 68 non-obese individuals with no history of psychiatric disease. The control group was used in comparing with the group of 108 obese patients. Results: There was no significant difference between the obese patient group and the control group in terms of age, gender and smoking rate (p> .05). In the obese group, emotion regulation difficulty, experiential avoidance, emotional eating, rumination, worry scores and binge eating disorder rate were significantly higher than the control group (p , 05). In the correlation analysis of the obese sample (n = 108), a significant positive correlation was found between all of emotion regulation difficulty, experiential avoidance, emotional eating, rumination, worry, anxiety, depression and binge eating disorder scores (p , 05).