Financial data analysis by exponential smoothing and ATA method
Üssel düzleştirme ve ATA metodu ile finansal veri analizi
  1. Tez No: 601100
  2. Yazar: SELMA ŞALK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇKAN YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zaman serileri belirli bir kategorideki verilerin belli zaman diliminde elde edilmesiyle oluşur. Zaman serilerinin bir çeşidi olan finansal verilerin doğru analiz edilmesi, finansla ilgili kurumların geleceğe yönelik öngörü yapmaları için büyük önem arz etmektedir. Zaman serisi analizinde en çok kullanılan yöntemlerden biri üssel düzleştirme metodudur. Üssel düzleştirme metotları basit olması ve öngörü sonuçlarındaki başarısı ile uzun yıllardır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ünlü M-yarışmalarında da metodun başarısı defalarca kanıtlanmıştır. Ancak üssel düzleştirme metotları için başlangıç değeri ve düzleştirme katsayısı seçiminin sübjektif tercihlere göre yapılması bu metodun doğruluğunu olumsuz yönde etkilemektedir. Üssel düzleştirme yöntemine alternatif olarak geliştirilen yeni bir metot olan ATA metodu, üssel düzleştirme metodunun bu dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır. Bu çalışmada, üssel düzleştirme metodu ve ATA metodunun M4 yarışması sonuçları karşılaştırılacak, özellikle finansal verilerdeki performansları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Time series occurs by collecting the data in a particular category in a given time period. Accurate analysis of financial data, which is a sort of time series, has a great importance for financial institutions to make predictions for the future. Exponential smoothing method is one of the most used method in time series analysis. Exponential smoothing methods have been used widely for many years due to their simplicity and success in prediction results. The success of the method has proved many times in the famous M-competitions. However, the selection of initial value and smoothing constant according to subjective choices for exponential smoothing method adversely affect the accuracy of this method. The ATA method, which is a new method developed as an alternative to the exponential smoothing method, eliminates these disadvantages of the exponential smoothing method. In this study, the M4 results of exponential smoothing method and ATA method will be compared, especially their performance in financial data will be evaluated.