Altınkaya baraj gölü ve Bafra balık gölleri (Samsun, Türkiye)'nden elde edilen sudak balığı, Sander lucioperca (Linnaeus, 1758)'nın sagittal otolit biyometrisi
Sagittal otolith biometry of pike-perch, Sander lucioperca (Linnaeus, 1758) obtained from Altinkaya dam lake and Bafra fish lakes (Samsun, Turkey)
  1. Tez No: 601105
  2. Yazar: BENGÜ KALAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; Samsun ilindeki Altınkaya Baraj Gölü (ABG) ve Bafra Balık Gölleri (BBG)'nden elde edilen sudak Sander lucioperca (L., 1758) türünün sagittal otolit biyometrisinin saptanması ve iki lokalite arasındaki farklılıkların belirlenmesidir. Örnekler; BBG'nden Eylül 2017-Ocak 2018 ve ABG'nden Mart 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında temin edilmiştir. ABG'nden toplam 34 birey, BBG'nden ise toplamda 72 birey yakalanmıştır. Yakalanan tüm örneklerin total, çatal ve standart boyları ölçülmüş (±0.1 cm) ve ağırlıkları tartılmıştır (±0.01 g). ABG ve BBG'den temin edilen sudak örneklerinin total boyları sırasıyla 31.3-71.5 cm ve 12.9-58.0 cm arasında değişmektedir. ABG ve BBG'nde tüm bireylerin ağırlık ölçümlerinin minimum ve maksimum değerleri ise sırasıyla 267.85-3384.64 gr ve 19.6-1957.86 gr olarak bulunmuştur. İki lokalite için de otolit özelliklerinin belirlenmesi amacıyla sagittal otolitleri çıkarılmış ve otolit boyu (OB), otolit eni (OE), otolit çevresi (OÇ), otolit ağırlıkları (OW) ve otolit alanları (OA) ölçülmüştür. ABG'de sudak populasyonunda otolit ölçümlerinin TB ile ilişkilendirilmesinde en kuvvetli ilişki total boy ile otolit boyu (OB) arasında bulunmuştur (r2=0.984). BBG populasyonunda ise total boyu ile otolit alanı (OA) arasında belirlenmiştir (r2=0.989). Ayrıca otolit ölçümlerinden yararlanılarak otolit şekil indeksleri (Şekil faktörü, Yuvarlaklık, Dairesellik, Dikdörtgensellik, Ovallik ve Boy-Yükseklik oranı) hesaplanmıştır. Otolit şekil indekslerinin tanımlayıcı istatistikleri lokalitelere göre ayrı ayrı belirlenmiştir. ABG populasyonu için ortalama şekil indeks değerleri sırasıyla; 0.542, 0.390, 23.527, 0.692, 0.387 ve 2.272, BBG populasyonu için ortalama şekil indeks değerleri sırasıyla; 0.526, 0.374, 23.977, 0.692, 0.408 ve 2.387 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sagittal otolith biometry of Sander lucioperca (L., 1758) obtained from Altınkaya Dam Lake (ADL) and Bafra Fish Lakes (BFL) from Samsun Province and detect the differences between the localities. Samples were obtained from BFL between September 2017-January 2019 and ADL from March 2017-April 2018. Totally 34 individuals from ABG and 72 individuals from BFL were caught. All captured fish were measured (±0.1 cm) for total, fork and standart length and weighted (±0.01 g). The total lengths of the samples obtained from ADL and BFL were ranged between 31.3-71.5 cm and 12.9-58.0 cm, respectively. The minimum and maximum weight values of all individuals were found as 267.85-3384.64 gr and 19.6-1957.86 gr, respectively. The otolith length (OL), otolith height (OH), otolith area (OA), otolith perimeter (OP) and otolith weight (OW) parameters of the sagittal otoliths were measured and determined in order to find out the otolith characteristics for the two localities. The strongest correlation was found between total length and otolith length (OB) in pike perch population in ADL (r2=0.984). In the BFL population, it was determined between total length and otolith area (OA) (r2 = 0.989). In addition, otolith shape indexes (Shape Factor, Roundness, Circularity, Rectangularity, Ellipticity and Aspect Ratio) were calculated by using otolith measurements. Descriptive statistics of the otolith shape indexes were determined separately according to the localities. Average shape index values for ADL population were as follows; 0.542, 0.390, 23.527, 0.692, 0.387 and 2.272, average shape index values for the BFL population were respectively; 0.526, 0.374, 23.977, 0.692, 0.408 and 2.387.