Datça yarımadası (Muğla)'nın etnobotanik özellikleri
Etnobotanic characteristics of Datça peninsula (Mugla)
  1. Tez No: 601119
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma ile Muğla ilinde yer alan Datça Yarımadası'nda yaşayan halkın, değişik amaçlarla kullandığı (ilaç, gıda, baharat, el sanatları, yapı malzemesi, kozmetik, vb.) doğal bitkiler ile olan ilişkilerinden ortaya çıkan etnobotanik kültürün ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında Datça Yarımadası'nda yer alan 10 köyde 67 kişi ile yüz yüze görüşme şeklinde anket çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca kaynak kişilerin arazide gösterdikleri bitkilerden herbaryum örnekleri alınarak teşhisleri yapılmıştır. Sonuçta 41 familyaya ait 86 taksonun yörede değişik şekillerde kullanıldığı belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin; 44'ünün tıbbi, 47'sinin gıda, 4'ünün baharat, 5'inın yapı malzemesi, 7'sinin yem, 2'sinin boyar madde, 13'ünün el sanatları ve oyuncak, 2'sinin kozmetik, 9'unun sosyo-kültürel ve 17'sinin farklı amaçlar için kullanıldığı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the ethnobotanic culture which emerges from the relations with the natural plants used by the people living in Datça Peninsula in Muğla province for different purposes (medicine, food, spices, handicrafts, building materials, cosmetics, etc.). Within the scope of this study, as a result of surveys conducted in the form of face to face interviews with 67 people in 10 villages on the Datça Peninsula and the determination of the plants used in the field, 86 taxa belonging to 43 families were determined to be used in different ways in the region. Species identified; 44 of them are medical, 47 of them are food, 4 of them are spices, 5 of them are construction materials, 7 of them are feed, 2 of them are dyes, 13 of them are handicrafts and toys, 2 of them are cosmetics, 9 of them are socio- cultural and 17 were used for different purposes.