A Preservation and rehabilitation proposal for Datça Mahallesi (Eski Datça)
Datça Mahallesine (eski Datça) yönelik koruma ve geliştirme önerisi
- Tez No: 56920
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
öz DATÇA MAHALLESİNE ( ESKİ DATÇA ) YÖNELİK KORUMA VE GELİŞTİRME ÖNERİSİ Bekem, Ece. Yüksek Lisans, Restorasyon Anabilim Dalı.Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ayşıl Yavuz Eylül 1996, 166 sayfa Bu çalışma, Ege Denizi' nin güneyinde, Muğla'nın Datça ilçesine bağlı üç mahalleden biri olan Datça Mahallesi 'nde yapılmıştır. Geleneksel dokusu olan yerleşim 1982 yılında sit alanı ilan edilmiştir. Yerleşim, geleneksel dokunun bir bölümünün yurtiçi ve yurt dışından gelen kişilerce“yazlık ev”olarak kullanımıyla birlikte, 1980 lerden itibaren hızla değişmeye başlamıştır. Çalışmanın amacı, alandaki problemleri tesbit ederek, geleneksel dokunun korunmasına yönelik öneriler geliştirmektir Çalışma alt bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışmada izlenen yöntem anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Datça Yarımadası 'mn genel özellikleri tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde, Datça Mahallesi ( çalışma alanı ), çevresel, mimari, sosyal ve kültürel yapısıyla incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise 1978 - 1994 yıllan arasında ilgili kurullar, (GEEAYK ve İzmir II No'lu KTVKK)tarafından yapılmış çalışmalar ve bu çalışmaların mahalleye olan etkileri araştırılmıştır. Beşinci bölüm alan ve binalara yönelik analizlerin değerlendirmesini içerir. Altıncı Bölümde ise yazlık kullanımın gelecekteki durumu göz önüne alınarak, yerleşimin yapısı hakkındaki koruma kararlan belirtilmektedir. Anahtar kelimeler : Datça, Geleneksel Doku, Koruma, Restorasyon, Koruma Planı vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A PRESERVATION AND REHABILITATION PROPOSAL FOR DATÇA MAHALLESİ ( ESKİ DATÇA) Belcem, Ece M.S. in Restoration, Architecture Supervisor : Prof. Dr. Ayşıl Yavuz September 1996, 166 pages This study is about Datça Mahallesi which is one of the three settlements of Datça town of Muğla, on the southern tip of the Aegean Sea. The settlement was registered in 1982, having a traditional texture. The structure of settlement has changed rapidly since 1980' s, with the use of a part of the traditional texture as summer houses by the national and foreign users. The aim of the study is to survey the problems of the site and prepare guidelines to preserve the traditional characteristics of the texture.The study includes six chapters. The First Chapter is the introduction, which describes the methodology of the whole study. General characteristics of the Datça peninsula are defined in the Second Chapter. The settlement is analysed with its environmental, architectural, social and cultural incharacteristics in the Third Chapter. The planning studies of the related Boards, GEEAYK and KTVKK in İzmir No. II ( between 1978 - 1994 ) is studied in the Fourth Chapter.The Fifth Chapter consists of the evaluations made on the site and the buildings, based upon the analyses and uses of the texture. The decisions about the structure of the settlement, considering the increasing use of summer houses, are made in the Sixth Chapter. Keywords Datça, Traditional Texture, Preservation, Restoration, Conservation Plan IV