Çözünebilir (instant) siyah çay üretimi ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Instant black tea production and definition of quality properties
  1. Tez No: 601118
  2. Yazar: ATİLLA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNGÖR ŞAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmada siyah çay ekstraktından püskürtmeli kurutma tekniği ile çözünebilir siyah çay üretilmiştir. Ekstraksiyon sıcaklığı (40, 60, 80°C), ekstraksiyon süresi (20, 40, 60 dak.) ve kurutma sıcaklığı (180, 200, 220°C) bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Yüzey yanıt yöntemi (YYY) içerisinde Box-Behnken deney tasarımı kullanılarak üç bağımsız değişkenli ve üç seviyeli deneme deseni oluşturulmuş ve bu doğrultuda üretim gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bağımsız değişkenlerin prosesteki verim, çözünebilir siyah çayın kalite parametreleri, fenolik bileşikler, kafein, antioksidan aktivitesi, mineral madde içeriği ve uçucu bileşenler üzerindeki etkisi incelenerek optimizasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, soluble black tea was produced by spray drying technique from black tea extract. Extraction temperature (40, 60 and 80°C), extraction time (20, 40 and 60 min.) and drying temperature (180, 200 and 220°C) were determined as independent variables. Box-Behnken experimental design in the (RSM) was used to create three independent variables which have three levels. Black instant teas were produced according to design pattern. After the experiments, effect of independent variables on yield, quality parameters, phenolic contents, total catechin, caffeine, antioxidant activity, mineral contents and volatile components were evaluated and accordingly, optimization of instant teas were performed.